loader

Основен

Синузит

Африн: описание на лекарството

Спрей Африн е вазоконстрикторно лекарство с активната съставка оксиметазолин. Агентът се прилага интраназално, може да се използва в детска възраст. В допълнение към спрея, производителят произвежда капки за очи Afrin. Те се предписват за лечение на конюнктивит. На разположение на потребителите е и Afrin Clean Sea, създаден на базата на пречистена морска вода.

Afrin: инструкция за употреба

Afrin, в зависимост от вида, може да се използва както за лечение, така и за профилактични цели. Основните показания за предписване на лекарството:

  • подуване на лигавицата;
  • остър, хроничен ринит;
  • алергична реакция, придружена от хиперемия, подуване на лигавицата;
  • затруднено дишане през носа;
  • повишена секреция на слуз;
  • сухота на лигавицата, облицоваща носната кухина;
  • eustachitis;
  • подготовка за диагностика (риноскопия) и оперативни действия върху УНГ органи;
  • комплексна терапия за отит;
  • необходимостта от почистване на носната кухина от слуз и гной.

Описание на лекарството

Спрей Африн е предназначен за интраназална употреба. Активната съставка оксиметазолин е съдосвиващ компонент (алфа-адренергичен агонист), който е част от комплексната терапия за алергичен, вирусен ринит. Африн 0,1% е предназначен за употреба при възрастни и юноши. Използва се само по указание на лекар. Afrin за деца има доза 0,05%.

След пръскане, агентът има вазоконстрикторно действие, облекчава подпухналостта и зачервяването, намалява проявите на ринит, включително алергичен, причинен от сезонен цъфтеж на растенията или контакт с алергени. Лекарството може да се използва при развитието на инфекциозни и възпалителни процеси на структурите на органа на слуха (отит, евстахит).

Ефекти от използването на Afrin:

  • овлажняване на лигавицата;
  • премахване на локална подпухналост;
  • облекчаване на носното дишане;
  • намален приток на кръв към венозните плексуси на носната кухина;
  • намаляване на количеството изпускане от носа;
  • подобряване на качеството на живот на пациенти с хронични УНГ патологии.

Оксиметазолин има вазоконстриктор ефект в рамките на първите 5-10 минути след употреба на спрея. Намаляването на подуването намалява натиска върху лигавицата и отварянето на евстахиевата тръба, което ви позволява да постигнете аналгетичен ефект при възпаление на основните структури на ухото.

Противопоказания

Afrin, както всяко друго лекарство, има редица противопоказания:

  • свръхчувствителност на организма към оксиметазолин или към някой спомагателен компонент на лекарството;
  • аритмия;
  • сериозни сърдечно-съдови усложнения;
  • глаукома със затваряне на ъгъл;
  • атрофия на носната лигавица;
  • склонност към образуване на полипи;
  • възраст на децата (до 6 години);
  • атеросклероза на малки и големи съдове.

Употреба на Африн по време на бременност, лактация

Възможно е да се използва Afrin по време на бременността с разрешение на лекуващия лекар. На фона на хормоналните промени в организма много жени развиват ринит по време на бременност. В това състояние се появява постоянно прозрачно изхвърляне от носа, лигавицата може да стане едематозна и рохкава. Бременните се оплакват от главоболие, докато самата лигавица или изсъхва или е прекомерно овлажнена. В резултат на хроничен ринит, който не е свързан с алергични реакции и вирусни инфекции, ресничният епител става по-тънък, нараняван, което увеличава риска от развитие на инфекциозни и възпалителни заболявания, които засягат УНГ органите.

Устойчивият хрема често води до появата на полипозни израстъци на лигавицата, които впоследствие ще трябва да бъдат отстранени хирургично. Полипите пречат на нормалното дишане, допринасят за кислородно гладуване на мозъчните тъкани, главоболие, развитие на безсъние и синдром на хронична умора. Ето защо е необходимо да се борите с хрема, като използвате сложна терапия и лекарства, одобрени за употреба по време на бременност..

Много жени смятат, че активните компоненти на локалните капки за нос не влизат в кръвта и тялото на нероденото дете. Всъщност носната лигавица има много малки капиляри, които захранват цилиндричния епител, така че спреят прониква в кръвта в една или друга степен и при редовна употреба може да има отрицателен ефект върху плода. Възможно е да се използват вазоконстриктори по време на бременност, ако ползите от приемането им надвишават възможните рискове за здравето на плода. Не бива да се ръководите от отзивите на жените и техните отговори във форумите. Само лекар може да предпише определени лекарства, да прецени възможните рискове и да знае кой агент и в каква доза може да навреди на активно развиващото се дете на детето.

Оксиметазолинът не засяга причините за обикновената настинка, а засяга само симптомите на заболяването. Той помага за подобряване на здравето, нормализира съня чрез възстановяване на нормалното носно дишане. При хроничен ринит е важно да се намерят причинителни фактори, водещи до обилна секреция на слуз и подуване на лигавицата, и има смисъл да се използват вазоконстриктори само при обостряне на заболяването и не повече от 3-5 дни. При продължителна употреба ефектът значително се намалява, тъй като тялото свиква с оксиметазолин. За да постигнете осезаем терапевтичен ефект, ще трябва да увеличите дозата на спрея..

Възможни странични ефекти

Като цяло Африн се счита за безопасно локално средство, което не предизвиква усложнения при спазване на препоръчителната доза. Рискът от нежелани реакции е сведен до минимум. Важно е да следвате препоръките на производителя, използвайте спрея само в острата фаза на инфекциозни и възпалителни заболявания, когато има изобилен секрет от носа.

При продължителна употреба могат да се появят следните неприятни симптоми:

  • сухота на лигавицата;
  • гъделичкане, парене в носа;
  • кихане;
  • възпалено гърло;
  • промени в показателите за вътреочно налягане;
  • сънливост;
  • повишена сърдечна честота;
  • виене на свят.

Дългосрочната употреба на оксиметазолин води до изсушаване на лигавицата и намаляване на нейните защитни свойства. Това от своя страна допринася за по-лесното навлизане на патогенни микроорганизми в тялото, по-специално - на максиларните синуси, орофаринкса, средното ухо и евстахиевата тръба. Неконтролираният прием на адренергични агонисти понижава локалния имунитет, увеличава риска от развитие на хронични УНГ патологии.

Ако се появят нежелани реакции, трябва да спрете приема на лекарството и да се свържете с Вашия лекар.

Симптомите на предозиране са редки, със значително превишаване на терапевтичната доза. Те се проявяват:

  • гадене;
  • повръщане;
  • хиперемия на лигавицата;
  • дихателна недостатъчност;
  • хипертермия;
  • силна сънливост;
  • нарушение на централната нервна система;
  • замаяност, припадък;
  • промени в сърдечната работа;
  • тежка сухота в устата, носната кухина;
  • свиване на зениците.

Когато се появят признаци на предозиране, лечението е симптоматично, със задължителното оттегляне на лекарството. Препоръчва се прием на ентеросорбенти и отмяна на всички лекарства с вазоконстриктор..

Характеристики на спрея

Afrin се използва като спрей за нос. Препоръчва се на възрастни и деца над 6 години да се правят по 1-2 впръсквания във всяка ноздра. Препоръчително е да използвате лекарството след предварително почистване на носните проходи от слуз. Продължителността на локалното лечение е не повече от 5 дни. Ако на фона на сложно лечение след този период не забележите подобрение на благосъстоянието, хрема и подуване продължават, тогава трябва да се свържете със специалист.

Африн се предписва в комплексна терапия, заедно с антивирусни, противовъзпалителни, антибактериални лекарства. В детска възраст основният компонент на лекарството се абсорбира активно, което увеличава риска от признаци на предозиране. Пристрастяването от продължително лечение с оксиметазолин се проявява по-бързо, отколкото при възрастен. Лигавицата, облицоваща носните проходи на детето, е тънка, предразположена към възпаления и наранявания, поради което при използване на Afrin е необходимо стриктно да се следи спазването на дозировката и продължителността на лекарствата, като се спазват стриктно препоръките, посочени в инструкциите.

С едновременната употреба на спрея с други алфа-адренергични агонисти, вероятността от нежелани реакции значително се увеличава. Честата употреба на вазоконстрикторни лекарства често води до забавяне на реакцията, депресия на нервната система. Но тези нежелани реакции се появяват рядко и само ако схемата на дозиране е нарушена..

След отваряне на бутилката лекарството може да се използва в рамките на 6 месеца, спазвайки температурния режим. Съхранявайте на хладно място, далеч от пряка слънчева светлина и деца, които могат да се възползват от вашето отсъствие и да използват спрея за други цели..

Африн Чисто море

Afrin Pure Sea се използва за изплакване на носа. Продуктът има овлажняващ ефект, бори се с признаци на сухота на епитела. Основният компонент на спрея е морската вода, пречистена по специален начин. Лекарството е абсолютно естествено, поради което може да се използва в детска възраст. Морската вода възстановява лигавиците, намалява риска от обостряне на вирусни заболявания, насърчава регенерацията и ефективно премахва коричките и секретите, улеснява дишането.

Лекарството се създава в резултат на стерилизиращ процес на филтриране. Морската вода се превръща в изотоничен разтвор, намалявайки концентрацията на сол до определени стойности. В същото време съставът запазва количеството минерали и полезни компоненти, които стимулират метаболитните процеси в тъканите на носа, активно овлажняват и регенерират тъканите. Прилагането на агента през зимния сезон, когато въздухът в помещенията е много сух, предотвратява образуването на корички, сухота и микропукнатини на епитела.

Afrin Pure Sea е идеален за носен душ. Процедурата за прочистване на носа е напълно контролирана от пациента поради особеностите на структурата на бутилката и наличието на клапан, който предотвратява случайно изтичане на лекарството. Можете да натиснете върху апликатора по-силно или по-леко, за да контролирате интензивността на спрея.

Инструкции за употреба на Afrin ® (Afrin ®)

Притежател на разрешението за употреба:

Произведени от:

Контакти за запитвания:

Доза от

рег. №: LP-001819 от 30.08.12 - Безкрайно Дата на пререгистрация: 26.11.19
Afrin ®

Форма за освобождаване, опаковка и състав на Afrin ®

Назален спрей под формата на гелообразна суспензия от бял или почти бял цвят, с характерна цитрусова миризма.

1 мл
оксиметазолин хидрохлорид500 mcg

Помощни вещества: динатриев едетат дихидрат - 0,3 mg, натриев хидрогенфосфат - 0,975 mg, натриев дихидроген фосфат монохидрат - 5,525 mg, повидон К29-32 - 30 mg, разтвор на бензалкониев хлорид 17% - 1,447 mg, макрогол 1450 - 50 mg, бензилов алкохол - 2,5 mg, микрокристална целулоза и натриева кармелоза (Avicel RC-591) - 30 mg, ароматизатор на лимон - 1,5 mg, пречистена вода - qs до 1 мл.

15 ml - флакони, изработени от полиетилен с висока плътност с вместимост 20 ml (1) с разпределително устройство за фин спрей - картонени опаковки.

фармакологичен ефект

Локален вазоконстриктор, алфа-адреностимулант. Оксиметазолин причинява вазоконстрикция на лигавиците на носа, околоносни синуси и евстахиевата тръба, което води до намаляване на техния оток и улеснява носното дишане при алергичен и / или инфекциозно-възпалителен ринит.

Поради наличието на назални помощни вещества в спрея (микрокристална целулоза и натриева кармелоза, повидон-К29-32), лекарството не изтича от носа и не се оттича в гърлото, тъй като след въвеждане в носните канали, спреят става по-вискозен и се прилепва към носната лигавица по-ефективно от стандартен воден разтвор.

Според клинични проучвания лекарството започва да действа в рамките на 1 минута, ефектът продължава до 12 часа.

Фармакокинетика

Когато се прилага като спрей за нос, оксиметазолин практически не се открива в кръвната плазма.

Капки Afrin: инструкции за употреба и прегледи

Капки (спрей) Afrin - съвременно средство за лечение на обикновена настинка за локална употреба. Лекарството има изразено вазоконстрикторно действие, намалява подуването на носната лигавица, което помага да се улесни носното дишане. Действието на капките започва 15 минути след вкарването им в носния проход и продължава около 8 часа. Можете да научите за нюансите на използването на Afrin от подробните инструкции за употреба..

Общо описание на капки (състав, опаковка)

Африн (Afrin) се произвежда под формата на спрей (0,05% или 0,1%), който представлява гъста бяла или почти бяла течност с цитрусов аромат. Оксиметазолин е активно вещество, върху което е разработен терапевтичният ефект на лекарството. Освен това, съставът включва следните компоненти:

  • Avicell RC-591 (микрокристална целулоза, натриева кармелоза);
  • бензалкониев хлорид;
  • макрогол 1450;
  • повидон К 29-32;
  • phenylcarbinol;
  • натриев EDTA;
  • натриев хидрогенфосфат;
  • натриев дихидрогенфосфат;
  • пречистена вода.

За аромат на цитрусови плодове съставът се допълва с аромат на лимон. Лекарственият продукт се опакова в 15 или 20 ml полипропиленови бутилки. За лечение на деца се използват капки с 0,05% от активното вещество, за възрастни - 0,1%. Бутилката е снабдена с разпределително устройство с фина спрей функция и защитна капачка за контрол на първото отваряне. Една опаковка съдържа бутилка и листовка с подробно описание на лекарствата. Произведено в САЩ от MSD Consumer Care, Inc.

Лечебни свойства

Активното вещество оксиметазолин е алфа-адренергичен агонист. В ниски концентрации има основно алфа-адренергичен ефект, при високи концентрации действа и върху алфа-адренергичните рецептори. Стеснява съдовете на мястото на приложение. Когато се използва интраназално, намалява подуването на лигавицата на горните дихателни пътища, улеснява носното дишане и намалява притока на кръв към венозните синуси.

Системната абсорбция, когато се прилага локално, е незначителна. Следователно след инстилация в кръвта се регистрира малка концентрация на съставките, което е клинично незначително. Той се екскретира от бъбреците с урината или с изпражненията непроменен. Полуживотът е 5-8 дни.

Показания за назначаване

Капки Африн са предназначени за симптоматично лечение на ринит с алергичен или инфекциозен характер. Лекарството се използва и при следните състояния:

  • синузит - възпаление на лигавицата на един или повече параназални синуси;
  • евстахит - заболяване на евстахиевата тръба, в резултат на което има нарушение на вентилацията в средното ухо;
  • сенна хрема (сенна хрема) е сезонно заболяване, причинено от алергична реакция към цветен прашец.

Afrin може да се използва преди медицински и диагностични процедури, например риноскопия.

Списък на противопоказанията

Лекарството има редица някои противопоказания, които трябва да се вземат предвид при предписването му. Те включват:

  • атрофичен ринит;
  • деца под 6 години;
  • алергия или висока чувствителност към всеки компонент.

Захарен диабет, атеросклероза, ниско кръвно налягане, сърдечна недостатъчност, чернодробна и бъбречна недостатъчност, глаукома със затваряне на ъгъл, заболявания на щитовидната жлеза - състояния, при които Afrin се използва с повишено внимание, както е указано в инструкциите за употреба.По време на бременност и кърмене капки са разрешени, но само след задълбочена оценка от лекаря за потенциалната вреда на плода и бебето.

Начин на приложение

Африн спрей се инжектира в носния проход чрез напръскване. Режимът на дозиране зависи от възрастта на пациента. Стандартната схема за употреба, посочена в инструкциите:

  • възрастни и юноши - 2 впръсквания;
  • деца над 6 години - 1 спрей.

Честотата на употреба за всички възрастови категории е 2 пъти на ден. Препоръчително е да се поддържа интервал от 6-8 часа. Продължителността на лечението се определя от лекуващия лекар, но не трябва да надвишава 5 дни за деца и 7 дни за възрастни. В противен случай се появява упорито пристрастяване, което води до липсата на терапевтичен резултат..

Нежелани реакции, предозиране

По време на лечението някои пациенти могат да получат нежелани реакции при употребата на Afrin. Те включват:

  • сухота и парене на носната лигавица;
  • често кихане;
  • сухо и болки в гърлото.

Тахикардия, повишено кръвно и вътреочно налягане, тревожност, тремор на ръцете, замаяност, главоболие, гадене, сънливост рядко се записват.

Случаите на предозиране са много редки. По правило сериозните последици се развиват, когато дозата е превишена максимално или лекарството се приема през устата. Най-опасните признаци, които могат да се появят:

  • усещане за задух;
  • нарушение на дихателната система;
  • прекъсвания в работата на сърцето;
  • рязко повишаване на кръвното налягане;
  • потискане на функциите на централната нервна система;
  • белодробен оток;
  • анафилактичен шок.

Лечението е симптоматично. В някои случаи се изисква хоспитализация на пациента. При по-тежки случаи терапията се провежда в отделението за интензивно лечение. Ако не предприемете медицински мерки, има вероятност от смърт. В резултат - смърт.

Специална информация, взаимодействие

Afrin не трябва да се използва в педиатрия за деца под 6 години. Също така трябва да вземете предвид, че при децата компонентите на лекарството са в състояние по-интензивно да проникнат в системното кръвообращение. Това заплашва развитието на странични ефекти. Ето защо е необходимо да се следи много внимателно дозировката. Не го увеличавайте по никакъв начин.

Активните съставки на лекарството са способни да действат върху централната нервна система, като го инхибират. Този факт трябва да бъде взет предвид от шофьорите на транспорт и лица, ангажирани с потенциално опасна работа. Избягвайте контакт с очите. Ако това се случи, те трябва да бъдат изплакнати с много вода, ако е необходимо, консултирайте се с офталмолог.

Рискът от нежелани реакции се увеличава, когато Afrin се комбинира с лекарства от групата на алфа-адренергичните агонисти. Едновременната употреба на капки с локални анестетици може да причини дългосрочния им ефект.

Допълнителна информация

Можете да закупите капки Африн във всяка аптека без лекарско предписание. Срокът на годност на затворена бутилка е 5 години от датата на производство, което е посочено от производителя върху марковата опаковка и върху самата бутилка. След отваряне лекарството е подходящо за употреба в рамките на 6 месеца. Да се ​​съхранява при температура, която не надвишава 25 ° C. Достъпът на деца и домашни любимци до лекарствата задължително е ограничен.

Популярни аналози

Има голям брой лекарства, които могат да заменят капки за нос Afrin. Най-популярните са следните:

  1. Nazivin е синтетично лекарство, използвано локално в УНГ практиката за лечение на остри респираторни заболявания, които са придружени от ринит.
  2. Nazol е спрей за нос с вазоконстриктор. Активна съставка - оксиметазолин хидрохлорид,
  3. Фазин - стеснява артериолите на носната лигавица, което води до намаляване на оток, хиперемия и ексудация. Показания - остър ринит, синузит, евстахит, отит.
  4. Xilen е вазоконстрикторно лекарство за лечение на ринит, причинен от вирусни инфекции, алергичен ринит, синузит, отит. Ксилометазолин е активната съставка.
  5. Форнос е лекарство с локално вазоконстрикторно действие, използвано за улесняване на носното дишане при ринит. Ксилометазолин хидрохлорид - активна съставка.
  6. Rinostop - вазоконстрикторни капки за нос. Показания за употреба при: отит и синузит, остри респираторни заболявания, остър алергичен ринит.

Всички заместители имат вазоконстрикторно действие, но в състава могат да присъстват и други вещества. Те също имат свой списък от показания, противопоказания, странични ефекти, на които трябва да се обърне внимание. В този случай е по-добре да се консултирате със специалист.

Отзиви

Винаги купувам само Африн, когато се появи хрема. Ефективността, дългосрочното действие, ниската цена са основните предимства на лекарството. Обикновено го пръскам сутрин преди работа и вечер, преди да се прибера. Само за 3 дни хремата изчезва, назалното дишане се възстановява напълно. Никога не съм бил разочарован в Африн. Само положителни впечатления за него.

Страдам от алергичен ринит повече от 30 години. Пробвал съм почти всички известни лекарства, които също помагат, но има едно, но. Трябва да приемам лекарства за високо кръвно налягане. Има моменти, когато приемам големи дози. Следователно, назалната конгестия се увеличава, повечето от капки за нос не помагат. В този случай помага само Африн. С него започнах да спя спокойно. Но не го използвам повече от седмица подред, страхувам се да не свикна. Отбелязвам, че го използвах само през нощта - не искам да свиквам.

Африн беше предписан от терапевт, когато буквално се задушавах от настинка. Не забелязах голяма разлика с други капки за нос. Единственото нещо, което забелязах, беше по-продължително действие. Всмуквах капки само 2 пъти на ден. И това ми беше достатъчно. Основното нещо е да не прекалявате и да използвате лекарството не повече от 5 дни, в противен случай хремата не може да бъде излекувана с нищо. Става хроничен.

Хрема по време на грип се лекуваше с помощта на Африн. Продуктът е под формата на спрей, удобно, според инструкциите, трябва да пръскате само два пъти на ден, две инжекции. След два дни назалната конгестия през нощта спря. Отнема 5 дни, за да използвам лекарството, така че преминах курса докрай. Не наблюдавах описани странични ефекти.

Африн е ефективно средство за лечение на ринит в носа за възрастни и деца над 6 години. Лекарството има продължителен ефект, което намалява риска от странични ефекти, като сухота на лигавицата. Други нежелани последствия са изключително редки. Необходимо е спреят да се прилага, без да се превишава дозировката. По-добре е да се консултирате с педиатър, преди да използвате Afrin при деца..

Afrin

Показания за употреба

Ринит на алергична и инфекциозно-възпалителна етиология, синузит, евстахит, сенна хрема. Конюнктивален оток, алергичен конюнктивит, конюнктивит с неинфекциозна етиология (напр. Дим, прах, излагане на вятър и слънце, хлорирана вода, изкуствено осветление).

Възможни аналози (заместители)

Активна съставка, група

Доза от

Капки за нос, капки за нос [за деца], спрей за нос

Противопоказания

Свръхчувствителност към компонентите на лекарството, атрофичен ринит, бременност, лактационен период, ХСН, аритмии, тежка атеросклероза, артериална хипертония, тиреотоксикоза, захарен диабет, хронична бъбречна недостатъчност, глаукома със затваряне на ъгъл, възраст на децата (до 6 години - за капки за очи).

Как се използва: дозировка и курс на лечение

Възрастни и деца над 12 години - интраназално по 1-2 капки 0,025-0,05% разтвор във всеки носен проход 2-3 пъти на ден или 2-3 инжекции във всеки носен проход с интервал от 10-12 часа.

Деца от 6 до 12 години - по 1 инжекция във всеки носен канал.

В случай на задръстване и оток на конюнктивата - 1-2 капки 0,025% разтвор във всеки конюнктивален сак. Множеството на приложението може да се увеличи до 4 пъти. Ако е необходимо да продължите лечението повече от 3-5 дни, е необходима консултация с лекар.

фармакологичен ефект

Топичен алфа адренергичен стимулант. Оксиметазолин има вазоконстрикторно действие. При интраназално приложение подуването на лигавицата на горните дихателни пътища намалява. Когато се вкарва в конюнктивалната торбичка, тя намалява подуването на конюнктивата. Действието се проявява 15 минути след нанасянето и продължава 6-8 часа.

Странични ефекти

Преходна сухота и парене на носната лигавица, сухота в устата и гърлото, кихане; повишено кръвно налягане, повишена тревожност, гадене, виене на свят, главоболие, безсъние, сърцебиене, нарушения на съня.

При продължителна употреба - тахифилаксия, реактивна хиперемия на лигавицата и атрофия на лигавицата на носната кухина.

С прилагането на конюнктива - мидриаза, акомодационна пареза, дразнене на конюнктивата и околните тъкани, прибиране на клепачите.

Предозиране. Симптоми: при използване на интраназално - тахикардия, повишено кръвно налягане, депресия на централната нервна система; при използване на капки за очи - дразнене и сухота на очите, мидриаза, повишено вътреочно налягане.

Лечение при предозиране: симптоматично.

специални инструкции

В препоръчителната дозировка Afrin може да се използва за не повече от 3 дни без консултация с лекар. Избягвайте попадането на лекарството, предназначено за интраназално приложение в очите. Лекарството влияе върху зрението, възможно е намаляване на скоростта на реакцията.

Приложение по време на бременност и кърмене

Безопасността на лекарството при бременни жени и по време на кърмене не е установена, поради което лекарството трябва да се предписва по време на бременност и по време на кърмене, само ако очакваната полза от употребата на лекарството за майката надвишава потенциалния риск за плода или бебето.

взаимодействие

Употребата на Африн забавя абсорбцията на локални анестетични лекарства, удължава ефекта им.

Едновременното приложение с други вазоконстрикторни лекарства увеличава риска от странични ефекти.

С едновременното назначаване на МАО блокери и трициклични антидепресанти - повишаване на кръвното налягане.

Условия за съхранение

При температура, която не надвишава 25 ° С.

Да се ​​пази извън обсега на деца.

Срок на годност

Не използвайте след срока на годност, отпечатан върху опаковката.

Afrin

Цени в онлайн аптеките:

Африн е α-адреностимулиращо лекарство за локално приложение в УНГ практиката, вазоконстрикторно действие.

Форма и състав на освобождаване

Afrin се произвежда под формата на спрей за нос: бяла или почти бяла гелообразна суспензия с характерна цитрусова миризма (15 ml всеки по 23 ml пластмасови флакони, в комплект с фин спрей дозатор, 1 комплект в картонена кутия).

Състав на 1 мл суспензия:

  • активно вещество: оксиметазолин хидрохлорид - 0,5 mg;
  • допълнителни компоненти: натриев хидрогенфосфат, динатриев едетат дихидрат, повидон К29-32, натриев дихидроген фосфат монохидрат, разтвор на бензалкониев хлорид 17%, аромат на лимон, бензилов алкохол, RC-591 авицел (микрокристална целулоза и натриева кармелоза), макрогол 1450, пречистена вода.

Показания за употреба

  • ринит (хрема) от алергичен и / или инфекциозен и възпалителен характер (симптоматична терапия);
  • eustachitis;
  • синузит;
  • сенна хрема.

Противопоказания

  • атрофичен ринит;
  • комбинирана употреба с инхибитори на моноаминооксидаза (МАО), както и период от 14 дни след отмяната им;
  • възраст до 6 години;
  • свръхчувствителност към компонентите на продукта.

Необходимо е внимание да се използва Afrin при следните заболявания:

  • глаукома със затваряне на ъгъл;
  • артериална хипертония;
  • тежка атеросклероза;
  • заболяване на коронарната артерия;
  • хронична сърдечна недостатъчност, аритмии;
  • тиреотоксикоза, хипертиреоидизъм;
  • хронична бъбречна недостатъчност;
  • диабет;
  • хиперплазия на простатата с клинични симптоми.

Поради липсата на данни, потвърждаващи безопасността на приема на лекарството по време на бременност и кърмене, употребата му е възможна само ако предвидената полза от терапията надвишава възможния риск от странични ефекти.

Начин на приложение и дозировка

Африн се прилага интраназално.

Преди да използвате спрея за първи път, трябва да го калибрирате, като натиснете няколко пъти върху главата на спрея.

За деца над 6 години и възрастни лекарството се прилага ежедневно с интервал от 10-12 часа, ако е необходимо, възрастните могат да инжектират спрея 3 пъти на ден. Препоръчителната доза е 2-3 инжекции във всеки носен канал. Не превишавайте честотата на употреба и посочените дози..

Разклатете енергично бутилката преди всяка употреба..

Странични ефекти

По време на терапията могат да се появят следните локални реакции: парене и сухота на носната лигавица (временна), сухота в гърлото и устата, кихане. При продължителна употреба може да възникне атрофия, дразнене и реактивна хиперемия на носната лигавица, тахифилаксия..

Системните ефекти на оксиметазолин включват: главоболие, замаяност, нарушение на съня / безсъние, повишено кръвно налягане, сърцебиене, повишена тревожност, гадене.

специални инструкции

Симптомите на назална конгестия могат да се върнат с повече от 7 дни терапия. В резултат на това, ако трябва да използвате спрея повече от 5 дни, трябва да се консултирате със специалист..

Пазете се от контакт с лигавицата на очите.

Ако се спазва препоръчаната схема на дозиране, Африн не влияе неблагоприятно върху способността за шофиране на превозни средства и други механизми. В същото време, ако употребата на лекарството е придружена от развитие на замаяност или други нежелани ефекти от системен характер, се препоръчва да се въздържате от дейности, които изискват висока скорост на реакции и концентрация на вниманието..

Лекарствени взаимодействия

  • МАО инхибитори (включително период от 14 дни след края на приема им), трициклични антидепресанти: повишава се кръвното налягане;
  • локални анестетици: периодът на тяхното действие се удължава поради забавяне на абсорбцията;
  • други вазоконстрикторни лекарства: рискът от странични ефекти се увеличава.

Аналози

Аналозите на Afrin са: Xymelin, Galazolin, Otrivin, Rinosprey, Sanorin, Dlyanos, Naphtizin, Xilen, Tizin Xylo, Farmazolin, Grippostad Rino и др..

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява на място, недостъпно за деца, при температура, която не надвишава 25 ° C.

Инструкция и приложение на спрей Afrin за деца

Аналози

Вместо спрей Африн могат да се използват други назални лекарства, съдържащи оксиметазолин, например Nazivin, Sialorrino, Nazol или Knoxprey.

Сред тях има не само спрейове, но и капки, включително такива с по-ниска концентрация на активната съставка, което прави възможно използването им при по-малки деца. Например, 0,01% "Sialor Rino" може да се капе дори на новородени. В допълнение, "Afrin" може да бъде заменен с вазоконстрикторни лекарства с различен състав ("Tizin", "Otrivin" и така нататък), но само по предписание на лекар, тъй като те имат други активни вещества и имат свои собствени ограничения при употреба.

Инструкции за употреба

За да работи ефективно Afrin, трябва да използвате правилно това лекарство:

  • трябва да започнете да използвате спрея с "калибриране", което включва няколко щраквания върху спрея;
  • преди всяко напояване бутилката трябва да се разклати енергично;
  • тъй като лекарството е ефективно за 10-12 часа, лечението на носните проходи се провежда точно с този интервал;
  • лекарството се инжектира във всяка ноздра с две или три щраквания;
  • не се изисква хвърляне на главата обратно за прилагане на лекарството;
  • след напояване главата за пръскане трябва да се избърше с хартиена кърпа и да се затвори с капачка;
  • максималната продължителност на лечението с "Afrin" е 7 дни.

Препоръчителна доза при употреба на лекарството

Както бе отбелязано по-горе, лекарството се използва интраназално:

  • Възрастни и тийнейджъри - 2 инжекции два пъти дневно.
  • Деца на 6 години и повече - препоръчва се 1 спрей спрей, отделно във всяка ноздра. Трябва да се отбележи, че при лечение на деца максималният брой инжекции на ден не трябва да надвишава 2.

Преди да започнете курса на лечение, независимо от възрастта, е необходимо да се консултирате с лекар, който ще определи неговата продължителност, но трябва да обърнете внимание на факта, че курсът на лечение не трябва да надвишава 5 дни. Ако курсът на лечение е надвишен, тогава пациентът развива пристрастяване към оксиметазолин и в резултат ефектът от използването на спрея намалява значително.

Ако след 5 дни след началото на курса на лечение пациентът не премине характерните симптоми на заболяването, тогава в този случай е необходимо отново да се консултирате с лекар, за да определите алтернативен метод на лечение, който ще се основава на използването на друго лекарство, което ще се основава на друга активна съставка.

Тази предпазна мярка се дължи на необходимостта да се предотврати възможността за предозиране с спрея "Afrin", както и да се намали вероятността от пристрастяване към спрея.

Състав и форма на освобождаване

Африн се произвежда под формата на спрей: 0,1% - спрей за възрастни и 0,05% - спрей за деца, в обем от 15 и 20 мл. Бутилката със спрей-дозатор е опакована в картонена кутия.

Помощни вещества, които съставляват Afrin за деца, спрей 0,05%: пречистена вода до 1 ml, бензилов алкохол до 2,5 mg, макрогол 1450 до 50 mg, натриева кармелоза и микрокристална целулоза до 30 mg, аромат на лимон до 1 mg 5 mg, динатриев едетат дихидрат до 300 μg, натриев хидрогенфосфат до 975 μg, натриев дихидроген фосфат монохидрат до 5.525 mg, разтвор на бензалкониев хлорид 17% до 1.471 mg, K29-32 повидон до 30 mg.

Африн спрей за деца 0,05% има бял или почти бял цвят, подобна на гел консистенция и характерна цитрусова миризма.

Помощни вещества, включени в препарата Африн овлажняващ 0,05%: пречистена вода до 1 ml, бензилов алкохол до 2,5 mg, макрогол 1450 до 50 mg, натриева кармелоза и микрокристална целулоза до 30 mg, аромат на лимон до 1,5 mg, динатриев едетат дихидрат до 300 μg, натриев хидрогенфосфат до 975 μg, натриев дихидроген фосфат монохидрат до 5.525 mg, разтвор на бензалкониев хлорид 17% до 1.471 mg, K29-32 повидон до 30 mg, глицерол до 5 mg.

Африн овлажняващо бебе 0,05% има бял или почти бял цвят, подобна на гел консистенция и характерна цитрусова миризма.

Помощни вещества, които съставляват лекарството Afrin extra 0,05% за деца: пречистена вода до 1 ml, бензилов алкохол до 2,5 mg, макрогол 1450 до 50 mg, кармелоза натрий и микрокристална целулоза до 30 mg, аромат на лимон до 1,5 mg mg, динатриев едетат дихидрат до 300 μg, натриев хидрогенфосфат до 975 μg, натриев дихидроген фосфат монохидрат до 5.525 mg, разтвор на бензалкониев хлорид 17% до 1.471 mg, K29-32 повидон до 30 mg, цинеол до 200 μg, левоментол до 600 μg, камфор до 200 mcg.

Afrin Extra за деца 0,05% има бял или почти бял цвят, подобна на гел консистенция и характерен мирис на ментол.

фармакологичен ефект

Активното вещество на спрея за нос Afrin е оксиметазолин хидрохлорид, който принадлежи към алфа-адренергичните агонисти. Съответно, когато се прилага локално, това вещество предизвиква вазоконстрикторно действие, поради което подуването и възпалението значително намаляват. Когато се прилага локално върху носа, лекарството действа върху носната лигавица, параназалните синуси, евстахиевата тръба, което води до значително и бързо облекчаване на носното дишане. Африн е ефективен при ринит с различна етиология (алергични, инфекциозни и възпалителни).

Помощните вещества, включени в препарата, като микрокристална целулоза, повидон, натриева кармелоза, осигуряват допълнителен вискозитет, което не му позволява да изтича от носа или бързо да се оттича в гърлото. Също така, увеличаването на вискозитета позволява лекарството да остане в патологично променената зона за по-дълго време и допринася за най-високия процент на абсорбция.

Хидратиращият спрей Afrin е допълнително обогатен с глицерол и макрогол, което ви позволява да задържите влагата върху лигавицата на УНГ-органите, а също така спомага за намаляване на проявите на дразнене и сухота.

Afrin допълнителен спрей за нос допълнително съдържа евкалипт (цинеол), камфор, ментол (левоментол), които дразнят студените рецептори на тригеминалния нерв, което от своя страна допринася за появата на охлаждащ ефект.

Активното вещество на лекарството Afrin също помага за намаляване на образуването на слуз и има изсушаващ ефект.

Фармакологичното действие на оксиметазолин хидрохлорид се развива за 1 минута и достига най-голяма ефективност за 15 минути. Продължителността на лекарството продължава до 12 часа.

След локално приложение на оксиметазолин, хидрохлоридът е практически неоткриваем в кръвната плазма.

уговорена среща

Лекарството принадлежи към групата на алфа-адренергичните агонисти, съдържа оксиметазолин - вазоконстриктор, действието на което е насочено към стесняване на капилярите и намаляване на притока на кръв в съдовете. Когато се използва за инстилация на конюнктивалния сак, той помага за облекчаване на подуване на конюнктивата. Продуктът започва да действа след около четвърт час след пръскането и продължава работата си за около 6-8 часа.

Африн се предлага не само под формата на капки, но и под формата на спрей.

Показанията, за които може да се използва спреят, включват:

  • ринит от различно естество (както алергични, така и инфекциозни и възпалителни);
  • синузит;
  • евстахит (възпаление в слуховата тръба);
  • сенна хрема.

Може да се използва и за конюнктивит с алергичен и неинфекциозен характер, например причинен от дразнене от прах, вятър, слънце, конюнктивален оток.

Показания за употреба

Спреят "Afrin" се препоръчва да се използва, когато се появят следните симптоми, след предварителна консултация с лекар:

  • Възпалителни процеси, протичащи в лигавицата на носната кухина, които са придружени от подуване на носните проходи, затруднено носно дишане, поява на голямо количество слуз. Причината за възпалителните процеси могат да бъдат както различни вируси, така и алергични реакции..
  • Вазомоторният ринит, който се причинява предимно от различни нарушения на нервно-рефлексните механизми, в случая са дразнители - студен въздух, резки миризми и др..
  • Eustachite.

Освободете формуляри и цени

Afrin се произвежда от немската фармацевтична компания Bayer. Форма за освобождаване - спрей за нос.

Лекарството се предлага в запечатана непрозрачна бутилка с обем 23 мл. Съдът е оборудван със спрей устройство, което е затворено със защитна капачка.

Някои майки искат капки Африн в аптеката. Лекарството не се предлага в тази форма.

Спреят е лесен и удобен за нанасяне (за разлика от капки). Достатъчно е да напръскате лекарството в носа на бебето, без да се изисква той да легне с изхвърлена глава назад. Също така, когато използвате спрей, е трудно да се предозира. Производителите все повече отдават предпочитание на тази лекарствена форма..

Спреят се предлага в три версии. Във всеки от тях активната съставка е оксиметазолин хидрохлорид, а основните разлики се крият в допълнителните компоненти:

  • Африн (нормален, класически);
  • Afrin Extra (съставът допълнително съдържа евкалипт, ментол и камфор);

Spray Extra се използва при комплексно лечение на синузит, фронтален синузит, сфеноидит и други видове синузити.

  • Африн овлажняващ (има допълнителен хидратиращ ефект, подходящ за млади пациенти със суха носна лигавица).

Afrin е лекарство, което няма специална форма за освобождаване на деца.

Можете да закупите лекарството в аптеката без рецепта. Средната цена за лекарството е 210 рубли.

Важно! Има Африн Чисто море, което се различава от обичайния Африн по механизма на действие и показанията. Не бъркайте двете!
Afrin Pure Sea е стерилна морска вода, обогатена с микроелементи за назални промивки.

Продуктът може да се използва за бебета от втората седмица от живота. Не се прилага за вазоконстриктор, въпреки че има подобно име. Произвежда се от същата немска компания Bayer.

Afrin Pure Sea е стерилна морска вода, обогатена с микроелементи за промиване на носа. Продуктът може да се използва за бебета от втората седмица от живота. Не се прилага за вазоконстриктор, въпреки че има подобно име. Произвежда се от същата немска компания Bayer.

Aerosol Clean Sea е предназначен за прочистване на носните канали.

Странични ефекти

Лекарствената терапия се понася лесно, получените странични ефекти са с краткотраен лек характер. Инструкциите на производителя описват следните отрицателни явления, които се появяват при превишаване на дозата или превишаване на продължителността на употреба:

  1. Локални реакции - сухота в гърлото, устната кухина; парене или сухота в носните проходи, кихане; локални кожни реакции.
  2. Системни реакции - безсъние, повишена тревожност, повишено кръвно налягане, гадене, сърцебиене, главоболие и замаяност.
  3. При продължителна употреба - атрофия на носната лигавица, тахифилаксия, реактивна хиперемия.

Как действа лекарството

Предлага се и овлажняващ спрей Afrin. Съдържа глицерин. Може да се използва за прекомерна сухота на лигавицата.

По-мощен спрей е Afrin Extro, неговият състав включва допълнителни вещества, които увеличават ефекта от терапевтичното действие на лекарството.

Благодарение на вазоконстрикторното действие се наблюдава намаляване на подуване, отпуснатост на лигавицата, количеството на отделената секреция намалява и хремата се отървава.

Както вече споменахме, оксиметазолинът принадлежи към групата на адреностимулаторите на алфа рецепторите. Това означава, че привлича хормона адреналин към засегнатата област. Благодарение на него диаметърът на капилярите се стеснява и пропускливостта на съдовата стена намалява. Резултатът от този ефект е елиминирането на усещането за запушване на носа, процесът на производство на слуз се инхибира. Подобно действие се проявява в параназалните синуси, така че лекарството може да бъде предписано за синузит, фронтален синузит и други форми на синузит.

Овлажняващият ефект се появява поради помощните компоненти. Първият е макрогол, който може да абсорбира много влага. Вторият е глицеролът. Това е мазна субстанция, която покрива лигавицата в много тънък слой. Благодарение на това действие дразненето се елиминира, изпълняват се защитни функции, които предотвратяват дразненето на носната лигавица от сух и замърсен въздух..

Допълнително предимство е наличието на помощни вещества в комбинацията, които пречат на лекарството да се стича по задната част на ларинкса. Поради това ефективността на локалния ефект на лекарството се увеличава и вероятността от развитие на атрофичен ларингит или фарингит също се намалява до нула..

Начин на приложение

Лекарството Afrin, продавано в аптеките, се използва за интраназална (назална) употреба при деца над 6 години и при възрастни.

Общите препоръки за употребата на лекарството трябва да се използват само в случаите, когато няма други предписания от лекуващия лекар.

Преди да използвате лекарството, бутилката с нейното съдържание трябва да се разклати добре и, в случай че за първи път използвате нова бутилка, направете две или три щраквания, за да „калибрирате“.

На деца над 6 години и възрастни се препоръчва да се правят 2-3 инжекции Afrin във всеки носен канал. Интервалът между приложенията трябва да бъде най-малко 10-12 часа при деца и 3 пъти на ден при възрастни.

Препоръчителната доза не трябва да се превишава.

Препоръчва се курсът на употреба на лекарството, съдържащо оксиметазолин хидрохлорид, да бъде ограничен до 5 дни.

Условия за отпускане на аптеки: OTC лекарство.

Условия и продължителност на съхранение: не се изисква спазване на специален температурен режим за съхранение на Afrin, основното изискване е температурата в помещението да не надвишава 25 ° C. Срок на годност е 2 години от датата на производство.

Аналози на лекарството Afrin в аптеките: Галазолин, Ксимелин, Риноспрей, Фармазолин, Санорин, Ксилен, Отривин, Длянос, Грипостад Рино, Нафтизин.

Как действа лекарството

Благодарение на вазоконстрикторните си свойства, този препарат за нос облекчава подпухналостта, намалява количеството на отделените секрети и помага да се справите със симптомите на настинка. Прави впечатление, че ефектът на оксиметазолин се простира не само върху носните проходи, но и около параназалните синуси - съответно това лекарство е включено в комплексната терапия на челен синузит, синузит и други форми на синузит.

Макрогол, глицерол - компоненти на Африн, които овлажняват, подхранват, предпазват носната лигавица от изсушаване. Afrin Extra, поради наличието на евкалипт, камфор, ментол, дразни студените рецептори на тригеминалния нерв, осигурява дълготрайно усещане за охлаждане на носната лигавица.

Характеристика:

В продуктовата линия на Afrin има няколко лекарства. Всички те са представени чрез спрейове и съдържат оксиметазолин в концентрация 0,05% като основен компонент (всеки милилитър такива лекарства го съдържат в доза 0,5 mg), но съставът на неактивните компоненти на тези лекарства е малко по-различен, което се отразява на терапевтичния им ефект.

  • "Afrin" се продава в червена опаковка, която производителят нарича "оригинална". Това е гелообразна белезникава течност с цитрусов аромат, поставена в непрозрачна пластмасова бутилка с обем 15 мл.
  • Afrin Extra е в зелена кутия. Такава бяла гъста каша има характерната миризма на евкалипт и ментол. Също така се продава в пластмасови бутилки от 15 ml, които имат разпръскващ пулверизатор и предпазна капачка..
  • Препаратът "Африн овлажняващ" има синя кутия. Вътре е пластмасова бутилка със спрей, съдържаща 15 ml бяла гелообразна суспензия, която мирише на цитрусови плодове.

Всички видове лекарства съдържат динатриев едетат дихидрат, макрогол 1450, натриев хидрогенфосфат, разтвор на бензалкониев хлорид и натриев дихидроген фосфат като помощни компоненти, както и натриева кармелоза, пречистена вода, микрокристална целулоза, повидон К-29 и бензилов алкохол.

Оригиналът и овлажнителят също съдържат аромат на лимон. Съставът на Extra означава допълнително включва цинеол, полипропилен гликол, левоментол и камфор. Друг спомагателен компонент на "Afrin Moisturizing" е глицеринът.

Африн, противопоказания

Не се препоръчва употребата на лекарството, ако пациентът има свръхчувствителност към един от компонентите на лекарството, с атрофичен ринит, по време на бременност и кърмене, с ХСН и тежка аритмия и ателесклероза, по време на артериална хипертония и тиреотоксикоза. Препоръчително е да не се предписва лекарствено лечение на пациенти със захарен диабет, хронична бъбречна недостатъчност и глаукома със затваряне на ъгъл, също и за деца под шест години, като капки за очи.

Afrin странични ефекти

По време на употребата на това средство може да има преходна сухота и усещане за парене в лигавиците на носната кухина, усещане за сухота в устата и гърлото, често кихане. Понякога има повишаване на кръвното налягане, има безпокойство, гадене и замаяност, главоболие, сърцебиене, както и нарушения на съня под формата на безсъние.

Ако лекарството се използва дълго време, може да се появи тахифилаксия, хиперемия на лигавиците и атрофия на лигавиците на носната кухина.

По време на употребата на лекарството за лечение на очите са наблюдавани прояви на мидриаза, дразнене на конюнктивата и околните тъкани, имаше случаи на прибиране на клепачите.

Дозировка на Африн

Предпишете лекарство за носна употреба за възрастни и деца на 12 години. Вкарвайте по 1-2 капки в носните канали отделно, не повече от три пъти на ден или правете 2-3 инжекции във всеки носен канал около три пъти на ден.

Медицина за деца на възраст 6-12 години, лекарството се инжектира веднъж в носните проходи отделно.

В случай на застояла конюнктива и оток, 1-2 капки се вкарват във всяка конюнктивална торбичка поотделно. Употребата на лекарството може да се увеличи при желание до четири пъти на ден. Ако симптомите на заболяването продължават след 5 дни, трябва да се консултирате с вашия лекар за по-нататъшното използване на капки или спрей.

Африн цена

Цената на лекарството Afrin зависи от страната на производителя и региона, в който се продава, както и от неговата форма на освобождаване, така че реалната цена на лекарството трябва да се проверява в местните аптеки. Приблизителната цена на едно лекарство е от 163 рубли. до 278 рубли.

Африн отзиви

По време очите на мъжа ми започнаха да болят много, поради твърде прашната му работа. Дори чашите не помогнаха. Очите бяха постоянно зачервени и много воднисти, възпалителният процес започна да се появява и се наложи да отидем при лекуващия лекар, който му предписа употребата на капки. Съпругът започна да използва капки постоянно в продължение на пет дни и проблемът му отшумя, очите му станаха бистри и без никакво зачервяване и сълзене. След лечението той ходи в работно време само в специални очила, за да предпази очите си. Може да се каже, че лекарството е наистина ефективно при лечение на очни заболявания..

Допълнителни препоръки

Използването на спрей Африн за лечение на ринит при деца над 6 години в дозировка за възрастни е свързано с повишена абсорбция на основната активна съставка на лекарството в кръвта. Това от своя страна може да причини цял спектър от странични ефекти - гадене, повръщане, тахикардия, храносмилателни разстройства, алергични реакции и др..

В тази връзка при борба с ринит при деца с този аерозол се препоръчва стриктно да се спазва схемата на лечение, предписана от педиатъра.

Африн има лек потискащ ефект върху централната нервна система, поради което по време на терапевтичния курс пациентите могат да изпитат лоша координация и да забавят реакциите си. Това трябва да се вземе предвид от водачите и от тези, чиято работа е свързана с управлението на сложни механизми..

Изборът на дозировката и схемата за използване на Afrin за лечение на ринит при деца трябва да се извършва от педиатър.

Спреят може да бъде закупен във всяка аптека без рецепта; лекарството трябва да се използва в рамките на шест месеца от момента на отваряне на бутилката. Съхранявайте аерозола на хладно място, недостъпно за деца.

Аналози по-евтини

Днес много фармацевтични компании произвеждат вазоконстрикторни капки на базата на оксиметазолин. Ето защо във всяка аптека можете да вземете по-евтин аналог на Afrin, например:

  • Nesopin;
  • Nazivin;
  • Сиалор Рено;
  • Knoxprey;
  • Оксифрин и др.

Най-достъпните варианти за лечението е домашното лекарство Оксиметазолин.

специални инструкции

Струва си сами да приемате лекарството не по-дълго от 3-5 дни. Ако има нужда от по-продължителна употреба, определено трябва да се консултирате с лекар.

Внимание! Вкарайте в очите, за да премахнете зачервяването, причинено от продължителната работа пред компютъра, безсънните нощи и т.н. силно обезкуражен. Това е изпълнено с развитието на нежелани последствия и усложнения..

Лекарството не влияе върху способността за шофиране на превозни средства или механизми, които изискват висока концентрация на внимание.

Но в случай на странични ефекти под формата на замаяност или повишено кръвно налягане, трябва да изоставите този вид дейност, докато състоянието не се нормализира..

свръх доза

Въвеждането на предозиране на лекарството или неговото поглъщане води до:

  • гадене и повръщане;
  • синя промяна в цвета на кожата;
  • треска;
  • тахикардия, аритмии, хипертония;
  • инхибиране на централната нервна система, което води до безсъние, брадикардия, спиране на дишането, понижено налягане;
  • психологически разстройства.

В случай на предозиране потърсете медицинска помощ и се подлагайте на симптоматично лечение.

Лекарствени взаимодействия

Всякакви капки за нос Afrin намаляват скоростта на действие на локалните анестетици, но увеличават продължителността на тяхното действие..

Това трябва да се има предвид по време на предоперативна подготовка, например при пункция на максиларните синуси.

Помня! За да избегнете появата на пристрастяване и странични ефекти, не трябва едновременно да използвате Африн с други вазоконстрикторни лекарства..

А комбинацията от лекарства с МАО инхибитори, някои антидепресанти и мапротилин провокира повишаване на кръвното налягане.

Условия за отпускане от аптеките

Лекарството се отпуска свободно от аптечната мрежа без лекарско предписание.

Условия и периоди на съхранение

Лекарството се съхранява при температура от 2 до 30 ° С. Може да се използва в рамките на 5 години от датата на производство.

Как да заменим лекарството

Много вазоконстрикторни лекарства имат подобен ефект като Afrin..

В аналозите по състав основната активна съставка е оксиметазолин хидрохлорид. Тези лекарства не се използват за лечение на деца под 6 години и не се използват повече от три дни подред без съгласието на лекар. Средствата на тази група включват:

  • Nazol. Улеснява дишането през носа при ринит на настинки и вирусни патологии, както и при синузит. Средна цена - 175 рубли.
  • Оксиметазолин. Използва се за подобни показания. Цената на лекарството зависи от формата на освобождаване. Средната цена на спрей е 200 рубли, капките струват до 50 рубли.
  • Vicks Active Sinex. Средна цена - 275 рубли.

Списъкът по-долу съдържа средства с подобен ефект, но с различен състав. Ксилометазолинът е основният компонент в тях:

  • Snoop. Предлага се в две концентрации. Спрей 0,05% е подходящ за деца от 2 години, а 0,1% се използва за лечение на деца над 6 години. Средна цена - 130 рубли.

Аналог на Afrin - Snoop - вазоконстриктор с морска вода.

  • Tizine. В зависимост от концентрацията, той е подходящ или за деца от 2 години или над 6 години. Средно струва 115 рубли.
  • Лекарството се предлага под формата на спрей и капки. Предписва се за деца от 2 години. Средната цена на капки е 35 рубли, спреят струва до 120 рубли.
  • Xylin. Разрешен за употреба за деца от 2 години. Лекарството не се използва повече от 5 последователни дни. Произвежда се под формата на капки, струва до 40 рубли. и под формата на спрей, чиято цена е около 80 рубли.
  • Otrivin. Предлага се под формата на капки и спрей. Одобрен за употреба за лечение на кърмачета след консултация с лекар. Съществува едноименно лекарство Otrivin Baby, предназначено за измиване на носа на детето. Средната цена на обикновен наркотик е 150 рубли, а за деца - 250 рубли.

Аналог на Африн - Отривин.

Състав на препарата

Основата на вазоконстрикторния спрей Afrin е алфа-адреностимулиращият оксиметазолин, който ви позволява да се отървете от отоци и назофарингеална конгестия за период от 10 до 12 часа. Оксиметазолин е мощно вещество. Благодарение на него ефектът от спрея се усеща до минута след нанасяне.

В допълнение към оксиметазолин, спреят съдържа вещества, чиято цел е да увеличи вискозитета на разтвора след навлизането му в носната кухина, т.е. течността, когато попадне в носната кухина, се трансформира и се превръща в гел при контакт с лигавицата, поради това оксиметазолинът не влиза в гърлото и следователно не излиза. Всичко това служи като огромно предимство на спрея "Afrin" пред други "стандартни" лекарства, които се основават на водни разтвори..

Също така съставът на спрея включва съединения: глицерол и макрогол. Те служат за допълнително овлажняване на носната лигавица, което е предимство пред останалите разтвори, защото тези съединения предотвратяват изсушаването на носната лигавица.

Ароматният комплекс, включен в спрея, се състои от ментол, камфор и цинеол, които намаляват дихателния дискомфорт.

Показания за употреба на спрей Африн

Резюмето препоръчва използването на Afrin като средство за симптоматична терапия за:

  • ринит с инфекциозен и възпалителен характер;
  • синузит;
  • отит и евстахеит.

По този начин лекарството се използва главно при обикновена настинка..

При алергии се използва рядко, главно само в спешни случаи, когато е необходимо бързо да се елиминират симптомите на алергична реакция, която се е проявила.

В други случаи, особено със сенна хрема, въвеждането му е неподходящо, тъй като когато се използва през целия период на запазване на признаци на патология, неизбежно ще се развие вазомоторен ринит, който ще трябва да се лекува дълго време, понякога дори и чрез хирургическа интервенция.

Подобна е ситуацията и при други видове синузити. В такива случаи терапията се избира индивидуално от лекар, който ще може правилно да съпостави възможния риск и вероятната полза от употребата на вазоконстрикторно лекарство..

Мнение за лекарството

При избора на лекарство цената не е основният фактор. Много пациенти се ръководят от прегледите на хора, които са употребявали лекарството преди. Какво казват пациентите за този спрей? Отзивите за лекарството са предимно положителни. Пациентите обичат гъст разтвор, който не се стича по лигавицата на гърлото. Някои хора съобщават за приятен "охлаждащ" ефект след употреба на Afrin. Съотношението цена-качество удовлетворява мнозинството.

Има обаче и отрицателни отзиви. Най-често пациентите се оплакват от алергични реакции и усещане за парене след употреба на лекарството. Също така пациентите са объркани от високата цена на капки (в края на краищата Нафтизин струва 4 пъти по-малко). Има отзиви, които обвиняват Африн в неефективност.

Но на всеки свой. Лекарството Afrin има оригинален състав, а цената за него съответства на неговите възможности. В крайна сметка, не всички капки за вазоконстриктор имат 12-часов ефект..

Така че, Afrin е модерно мощно лекарство за лечение на ринит. Цената съответства на качеството на лекарството и търговската марка на капки (компания Bayer).

Популярни Категории

Киста В Носа

Загуба На Обонянието