loader

Основен

Синузит

Afrin инструкции за употреба по време на бременност

Назален спрей 0,05% под формата на гелообразна суспензия от бял или почти бял цвят, с характерна цитрусова миризма.

1 мл
оксиметазолин хидрохлорид500 mcg

Помощни вещества: динатриев едетат дихидрат - 300 μg, натриев хидрогенфосфат - 975 μg, натриев дихидроген фосфат монохидрат - 5.525 mg, повидон К29-32 - 30 mg, разтвор на бензалкониев хлорид 17% - 1.471 mg, макрогол 1450 - 50 mg, бензилов алкохол - 2.5 mg, микрокристална целулоза и натриева кармелоза (Avicel RC-591) - 30 mg, ароматизатор на лимон - 1,5 mg, пречистена вода - qs до 1 мл.

15 мл - пластмасови бутилки с дозиращо устройство (1) - картонени опаковки.

Локален вазоконстриктор, алфа-адреностимулант. Оксиметазолин причинява вазоконстрикция на лигавиците на носа, околоносни синуси и евстахиевата тръба, което води до намаляване на техния оток и улеснява носното дишане при алергичен и / или инфекциозно-възпалителен ринит.

Поради наличието на назални помощни вещества в спрея (микрокристална целулоза и натриева кармелоза, повидон-К29-32), лекарството не изтича от носа и не се оттича в гърлото, тъй като след въвеждане в носните канали, спреят става по-вискозен и се прилепва към носната лигавица по-ефективно от стандартен воден разтвор.

Според клинични проучвания лекарството започва да действа в рамките на 1 минута, ефектът продължава до 12 часа.

Когато се прилага като спрей за нос, оксиметазолин практически не се открива в кръвната плазма.

  • симптоматична терапия на ринит с алергична и / или инфекциозно-възпалителна етиология;
  • синузит;
  • eustachitis;
  • сенна хрема.

Лекарството се прилага интраназално.

Разклатете енергично бутилката преди всяка употреба..

Преди да използвате спрея за нос за първи път, е необходимо да го "калибрирате", като натиснете главата на спрея няколко пъти.

Възрастни и деца над 6 години - 2-3 инжекции във всеки носен проход с интервал от 10-12 ч. При възрастни честотата на приложение може да се увеличи до 3 пъти на ден. Не се препоръчва превишаването на посочената доза..

Локални реакции: преходна сухота и парене на носната лигавица, сухота в устата и гърлото, кихане. При продължителна употреба - тахифилаксия, реактивна хиперемия и атрофия на носната лигавица. Бензалкониевият хлорид, който е част от лекарството, може да предизвика дразнене на носната лигавица.

Системни реакции: повишено кръвно налягане, повишена тревожност, гадене, замаяност, главоболие, безсъние, сърцебиене, нарушения на съня.

  • атрофичен ринит;
  • едновременна употреба на МАО инхибитори (включително период от 14 дни след отмяната им);
  • деца под 6 години.
  • свръхчувствителност към компонентите на лекарството.

Лекарството трябва да се предписва с повишено внимание в случай на коронарна болест на артерията, аритмии, хронична сърдечна недостатъчност, тежка атеросклероза, артериална хипертония, хипертиреоидизъм, захарен диабет, хронична бъбречна недостатъчност, глаукома със затваряне на ъгъл, хиперплазия на простатата с клинични симптоми, бременност, кърмене.

Безопасността на лекарството при бременни жени и по време на кърмене не е установена, поради което лекарството трябва да се предписва по време на бременност и по време на кърмене, само ако очакваната полза от употребата на лекарството за майката надвишава потенциалния риск за плода или бебето.

Лекарството е противопоказано за употреба при деца под 6 години..

Продължителната употреба (повече от една седмица) може да доведе до рецидиви на симптомите на назална конгестия.

Ако е необходимо да се продължи лечението за повече от 5 дни, пациентът трябва да се консултира с лекар.

Избягвайте попадането на лекарството в очите.

Влияние върху способността за управление на превозни средства и използване на механизми

Лекарството, когато се използва правилно и в препоръчани дози, не влияе на шофирането на превозни средства и работа с механизми, но ако се появят нежелани реакции като виене на свят, пациентът трябва да се въздържа от тези видове дейности.

Симптоми: със значително предозиране или случайно поглъщане, гадене, повръщане, цианоза, треска, тахикардия, аритмия, повишено кръвно налягане, задух, психични разстройства, депресия на централната нервна система (сънливост, понижаване на телесната температура, брадикардия, понижено кръвно налягане, спиране на дишането и кома).

Лечение: симптоматично; при случайно поглъщане - стомашна промивка, активен въглен.

Лекарството забавя абсорбцията на локални анестетични лекарства, удължава времето на тяхното действие.

Едновременната употреба с други вазоконстрикторни лекарства увеличава риска от странични ефекти.

С едновременната употреба на МАО инхибитори (включително период от 14 дни след отмяната им), мапротилин и трициклични антидепресанти - повишаване на кръвното налягане.

Лекарството трябва да се съхранява на място, недостъпно за деца, при температура, която не надвишава 25 ° C. Срок на годност - 2 години.

Лекарството е одобрено за употреба като средство за OTC.

Назалната конгестия, кихане, подуване и зачервяване на лигавицата пречат на една жена да диша пълноценно. Поради това бъдещата майка не може да спи добре, няма достатъчно въздух, устата й изсъхва. Следователно ринитът по време на бременност се нуждае от лечение. Но как да се лекува ринит, не винаги е ясно, защото почти всички капки за вазоконстриктор са противопоказани по време на бременност. Често на жени в позиция се препоръчва лекарството Afrin. Но това име крие цяла редица лекарства с различни състави и показания. Кой Afrin може да се използва по време на бременност? Нека се опитаме да го разберем.

Африн по време на бременност: информация за лекарството

Марката Afrin е линия от фармацевтични препарати под формата на спрейове за нос, които се използват за лечение на заболявания на носната кухина.

Всички спрейове Afrin се характеризират със специална структура, подобна на гел, която осигурява активното вещество напълно покрито с лигавицата. Плътността на спрея е избрана по такъв начин, че да може лесно да се напръска и в същото време да не се оттича в назофаринкса.

Линията Afran е представена от няколко вида спрей:

  • Спрей Афран Комфорт е класическо вазоконстрикторно лекарство на базата на оксиметазолин. Има приятен лимонов аромат. Лекарството ефективно премахва отока на лигавицата, облекчава възпалението и възстановява дишането.
  • Спрей Африн овлажняващ - лекарството има двоен ефект: бързо възобновява дишането и в същото време овлажнява лигавицата. Активната съставка, която облекчава подуването, е оксиметазолин. А глицеролът и макроголът са отговорни за овлажняване на лигавицата. Тези вещества предотвратяват образуването на корички, изтъняване на лигавицата и кървене на капиляри..
  • Спрей Африн Екстра е лекарство с вазоконстриктор, охлаждащ и противовъзпалителен ефект. В допълнение към оксиметазолин, съставът включва ментол, камфор и екстракт от евкалипт.
  • Спрей Afrin Clean Sea е средство за промиване на носните канали на базата на изотоничен разтвор на морска вода. Лекарството не съдържа вазоконстрикторни вещества, консерванти и други химически добавки. Той няма системен терапевтичен ефект и е предназначен за прочистване на носа на лигавичната маса..

Възможно ли е Африн по време на бременност

Производителят не излага строги противопоказания, но подчертава, че по време на бременност е много важно да не се нарушава допустимата дозировка и продължителността на спрея Африн.

Въпреки това, всички форми на Afrin на базата на оксиметазолин могат да бъдат предписани по време на бременността, само ако ползите от лечението надвишават потенциалната вреда от вазоконстрикторния ефект на спрея..

По време на бременността Африн спрей няма системен ефект върху тялото на жената. От една страна, безопасната дозировка и уникалната структура на гела предотвратява абсорбцията на активни вещества в кръвта. Но, от друга страна, не са проведени надеждни проучвания на лекарството с участието на бременни жени, следователно е невъзможно напълно да се елиминира рискът от токсичния ефект на всички компоненти на спрея върху бременността. Поради тази причина гинеколозите настоятелно препоръчват да не се използва Afrin по време на бременност през 1-ви триместър..

Важно! Продължителната употреба на спрей Африн може да причини атрофия на лигавицата, следователно следващата доза от лекарството трябва да се инжектира на всеки 12 часа.

Спрей Африн Чисто море не съдържа никакви химикали. Съдържа само морска вода с добър набор от минерали, които могат да се използват за изплакване на носа при ринит от всякаква етиология. Позволено е да се използва тази форма на Африн по време на бременност в 1-3 триместъра.

Показания за употребата на спрей Африн по време на бременност

Всички разновидности на спрей Африн се използват при лечението на ринит с много различен характер - алергичен, инфекциозен, вазоматозен. Африн може да се използва и за лечение на синузит, синузит, евстахит и аденоидит. Изключение е атрофичният ринит, който не реагира на лечение с оксиметазолин..

Африн: инструкции за употреба по време на бременност

Всички форми на Afrin съдържат различен набор от активни съставки, така че правилата за употреба по време на бременност са различни за тях. Поради тази причина ще разгледаме всеки спрей Afrin отделно..

Спрей Afrin Comfort Original: характеристики на употреба по време на бременност

Afrin Comfort е гелообразна суспензия под формата на спрей. Активната съставка е оксиметазолин в доза 0,5 мл. Съставът съдържа също ароматизатор на лимон, целулоза, алкохол, вода, полиетилен гликол.

Лекарството има деконгестант ефект, стеснява кръвоносните съдове на мястото на спрей, намалява количеството на лигавичния ексудат, възстановява аерацията на носната кухина. Не дразни лигавицата в рамките на терапевтичната доза.

Лечебният ефект се наблюдава 2-5 минути след инжектирането на спрея в носа. Ефектът продължава 12 часа. Ако не се появи предозиране, системният ефект на оксиметазолин върху тялото не се наблюдава.

Африн се прилага локално върху носната лигавица. Разклатете съда с лекарството преди напояване. Натискането на дозатора се извършва с рязко движение, като същевременно държите бутилката в изправено положение.

Една инжекция се прави в една ноздра до три пъти на ден. Продължителността на лечението не трябва да надвишава 7 дни..

Спрей Afrin Extra: инструкции за бременност

Разликата между Afrin Extra и предишните форми на лекарството се състои в наличието на два допълнителни компонента - евкалипт и ментол. Този ароматен състав осигурява лек охлаждащ ефект в носа след прилагане на спрей.

Afrin се използва по време на бременност от 2-ри триместър. Курсът на лечение не може да бъде повече от 5 дни. Дневната доза е 1-2 инжекции във всяка ноздра три пъти на ден.

Терапевтичният ефект се проявява в рамките на 1 минута след инжектиране на спрея в ноздрите и може да продължи повече от 10 часа.

Спрей Африн Овлажняващ по време на бременност: как да се използва?

Afrin Moisturizing е подобрена версия на класическия Afrin. Съставът съдържа оксиметазолин, глицерол и макрогол, които заедно водят до възстановяване на дишането и овлажняване на лигавицата. Сред помощните вещества има аромат "Лайка", натриев хидрогенфосфат, разтвор на бензалкониев хлорид.

15 минути след инжектирането на спрея се наблюдава рязко намаляване на конюнктивалния оток и възстановяване на проходимостта на носните проходи. Терапевтичният ефект продължава до 6 часа.

Африн овлажняващ спрей по време на бременност не се препоръчва за употреба, особено в 1-ви триместър. Разрешени са само краткосрочни тридневни курсове през 2-3 триместъра на бременността. На ден не може да се правят повече от три инжекции във всяка ноздра.

Нанасяне на спрей Afrin Clean Sea

За разлика от спрей Африн, съдържащ оксиметазолин, Afrin Pure Sea е напълно безвреден дори за новородени. Лекарството овлажнява носната кухина, премахва натрупаната слуз, има умерен антибактериален и заздравяващ ефект. Такъв лек и безобиден ефект върху тялото ви позволява да използвате лекарството по време на бременност без ограничения..

Afrin Pure Sea се предлага под формата на разтвор от морска вода, който е затворен в балон, комплектът включва апликатор за удобно изплакване на носните проходи.

Фармакологични свойства на Afrin Pure Sea:

  • Лекарството нежно почиства носа от слуз, вируси, бактерии, алергени.
  • След прилагане на разтвора дишането е значително по-лесно.
  • Липсата на консерванти и химикали елиминира развитието на странични ефекти.

Afrin Chistye More е показан за интраназално приложение. Изплакването на носа може да се извършва до 6 пъти на ден или ако е необходимо за дълго време.

Последователността на действията при използване на лекарството:

  • Бутилката трябва да бъде наклонена и натисната върху апликатора няколко пъти, за да се освободи първата доза.
  • След това поставете апликатора в първата ноздра, наклонете главата, така че разтворът да изтича от носния проход.
  • Натиснете апликатора, изчакайте, докато разтворът се инжектира.
  • Проведете процедурата от другата ноздра, като предварително сте наклонили главата в обратна посока.
  • В края се изисква да се изчисти носът от остатъците от слуз и течност.
  • След края на процедурата апликаторът трябва да бъде изключен от балона и изплакнат с антибактериално средство или гореща вода.

Африн по време на бременност: противопоказания и странични ефекти

Всички форми на Afrin, с изключение на разтвора на Pure Sea, имат редица противопоказания за употреба и много странични реакции.

Забранено е използването на спрей Африн, ако при бременна жена са диагностицирани следните патологии:

  • атрофичен ринит;
  • хипертиреоидизъм;
  • повишено вътреочно налягане;
  • хипертония;
  • глаукома;
  • приемане на МАО инхибитори;
  • диабет;
  • ангина.

Дългосрочната употреба на спрей Африн може да доведе до развитие на нежелани усложнения. Сред страничните ефекти са водещи:

  • реактивна хиперемия на носната лигавица;
  • главоболие;
  • виене на свят;
  • сънливост;
  • хипертонична криза;
  • халюцинации;
  • тахикардия;
  • конвулсии;
  • лекарствен ринит;
  • лигавична атрофия;
  • ангиоедем;
  • сърбеж и парене в носа.

Важно! Afrin Pure Sea няма противопоказания и странични ефекти.

В случай на предозиране с Afrin, здравето на бременната жена се влошава..

Характерните признаци на предозиране са:

  • разширени зеници;
  • виене на свят;
  • топлина;
  • халюцинации;
  • повръщане;
  • синьо обезцветяване на кожата и лигавиците;
  • белодробен оток;
  • колапс;
  • липса на въздух;
  • припадъци;
  • сърдечна недостатъчност;
  • колапс.

При случайно поглъщане на лекарството Afrin в гърлото е необходимо да се приема всеки сорбент - активен въглен, Smecta. Ако признаците на дозировка вече са се появили, жената се нуждае от спешна промивка на стомаха..

Африн по време на бременност - отзиви

Олга, 23 години:

„По време на бременността ме измъчваха сенна хрема. Всички спрейове не ме устройваха, но Африн беше перфектен. Лекарят го посъветва много, тъй като не изтича в гърлото и не се поглъща. Използвах спрея за краткосрочни курсове от 5-6 дни. Без него определено нямаше да мога да дишам ".

Ина, 31 години:

„Хванах настинка през втория месец от бременността. Ринитът беше силен, дори се страхуваше, че синузитът ще се влоши. Имам лоша реакция на всички вазодилататорни капки - главата ми се върти и гаде, така че категорично не ги използвам. Afrin Clean Sea беше спасен от морска вода. Перфектно промива носа и хремата завършва бързо. Освен това лекарството е абсолютно безопасно по време на бременност ".

Трябва ли да приемате Afrin по време на бременност?

Нито един човек не е имунизиран от настинки - дори силният имунитет не винаги е в състояние да се предпази от него. Бременните жени с намален имунитет са най-податливи на вирусни, респираторни и настинки. В същото време именно с тях е най-трудно да се лекуват такива патологии поради значително ограничение при употребата на лекарства, които могат да навредят на плода. Самата патология обаче може да стане опасна за нероденото дете. Материалът разглежда допустимостта на употребата на Afrin по време на бременност.

Може ли Afrin да се приема от бременни жени?

Африн е лекарство за локално приложение (спрей за нос) с изразено вазоконстрикторно действие. Улеснява носното дишане, намалява подуването на лигавиците. Лечението с лекарството е изключително симптоматично, тоест не оказва положително въздействие върху организма, не елиминира причината за патологията, а само облекчава назалната конгестия в продължение на няколко часа. В същото време е необходимо да се приемат лекарства, които се борят с проблема.

Попадайки върху лигавицата, агентът стеснява съдовете на епитела, намалявайки подуването на лигавиците на горните дихателни пътища. Въвеждането на лекарството в торбичката на конюнктивата намалява подуването му. Показания за употреба: алергичен, вазомоторен, вирусен, възпалителен ринит, евстахит, конюнктивален оток, сенна хрема, възпаление на синусите, застой на течности, затруднено носно дишане, причинено от други причини (с изключение на чуждите тела).

Основната активна съставка на лекарството е оксиметазолин хидрохлорид. Лекарствената форма е спрей за нос, направен от гелообразна хомогенна бяла течност с характерна миризма. Дозира се в пластмасови бутилки от 15 ml.

Употребата на оксиметазолин е противопоказана при бременни, кърмещи жени, следователно, по време на бременността на пациента, лекарят предписва алтернативи на лекарството. Важно е да се разбере, че почти всички вазоконстрикторни лекарства са противопоказани при бременни жени. Ограничаването на носното дишане обаче при изплакване на носа не помага, води до липса на кислород в кръвта, хипоксия на плода. Следователно използването на такива лекарства се решава от лекаря индивидуално. Абсолютно забранено е да се приемат само бременни жени от първия триместър.

Ефектът на лекарството върху плода

Основната активна съставка на лекарството, оксиметазолин, има отрицателен ефект върху плода. Ефектът му върху плода не е надеждно проучен поради липсата на статистически данни, не са направени еднозначни изводи. В същото време използването на спрея води до минимална абсорбция на агента от кръвния поток. Оксиметазолин след назално инстилиране се открива в кръвната плазма в изключително ниски концентрации или изобщо не. Такива концентрации не са в състояние да окажат реален ефект върху плода, поради което лекарствата се предписват от лекаря.

Противопоказания

Понякога лекарството е напълно забранено за употреба. Ограниченията се прилагат за пациенти, страдащи от следните патологии:

  1. Сухо (без секреция на слуз) възпаление на лигавиците на носните проходи.
  2. Хронична сърдечна недостатъчност.
  3. Хипертиреоидизъм от всякаква етиология, включително гестационен.
  4. Захарен диабет от всякакъв тип, етиология, включително гестационна.
  5. Атрофичен ринит, атрофия на лигавиците на носните проходи.
  6. Хронична бъбречна недостатъчност, остра бъбречна недостатъчност.
  7. Глаукома със затворен ъгъл.
  8. Артериална хипертония с всякаква етиология, включително гестационна.
  9. Сериозна атеросклероза.
  10. Сърдечна аритмия.
  11. Алергична реакция, свръхчувствителност, индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството.

Забранено е да се вкарват капки за очи в носа и да се напръскват спрея за нос в очите.

Инструкции за употреба по време на бременност

Лекарството започва да действа след 15 минути, улеснява носното дишане за 6-8 часа. Можете да го използвате при нужда до четири пъти на ден. Достатъчно 102 спрея във всеки носен проход. Използването на посочената доза без консултация със специалист е допустимо за не повече от 3 дни. Ако след този период необходимостта от употреба на лекарството не е изчезнала, се консултирайте с отоларинголог.

  1. Суха носна лигавица.
  2. Изгаряне.
  3. Кихане.
  4. Артериална хипертония (рядко).
  5. гадене.

Тежка атрофия на лигавиците е възможна само при продължителна употреба в повече от дозите. Комбинираната употреба с други вазоконстрикторни лекарства увеличава вероятността от странични ефекти.

заключение

Въпреки че инструкцията забранява на бременните жени да използват лекарството, минималните дози не са в състояние да причинят реална вреда на плода. Затова лекарите активно предписват това лекарство на бъдещите майки..

Afrin

Afrin: инструкции за употреба и прегледи

Латинско име: Afrin

ATX код: R01AA05

Активна съставка: оксиметазолин (оксиметазолин)

Производител: MSD Consumer Care, Inc. (САЩ)

Описание и актуализация на снимките: 19.08.2019

Цени в аптеките: от 145 рубли.

Африн е локален препарат с анти-конгестивно, алфа-адреномиметично действие.

Форма и състав на освобождаване

Лекарствена форма на Африн - спрей за нос 0,05%: гелообразна суспензия с почти бял или бял цвят с характерна цитрусова миризма (15 мл в непрозрачна пластмасова бутилка с фин спрей-дозатор и защитна капачка за контрол на първото отваряне, в картонена кутия 1 бутилка).

1 ml суспензия съдържа:

  • активно вещество: оксиметазолин хидрохлорид - 0,5 mg;
  • помощни компоненти: макрогол 1450, бензилов алкохол, повидон К29-32, динатриев едетат дихидрат, разтвор на бензалкониев хлорид 17%, натриев хидрогенфосфат, Avicel RC 591 (микрокристална целулоза и натриева кармелоза), натриев дихидроген фосфат монохидрат, аромат на лимон, пречистена вода.

Фармакологични свойства

Фармакодинамика

Оксиметазолин е алфа-адреностимулиращо лекарство за локално приложение и има вазоконстрикторно действие. Оксиметазолин води до стесняване на съдовете на евстахиевата тръба, околоносни синуси и лигавиците на носа, което води до намаляване на подуването им и облекчаване на носното дишане с ринит (хрема) от инфекциозно-възпалително или алергично естество.

Тъй като Afrin съдържа помощни вещества [повидон (K-29/32), натриева кармелоза и микрокристална целулоза], спреят не изтича от носа и не влиза в гърлото, тъй като след въвеждането в носните проходи вискозитетът на лекарството се увеличава, което позволява да се запази върху лигавиците на носа по-ефективно, отколкото в случай на стандартен воден разтвор.

Резултатите от клиничните проучвания показват, че ефектът на Afrin започва 1 минута след приложение и продължава 12 часа.

Фармакокинетика

Оксиметазолин под формата на спрей за нос практически не прониква в системната циркулация.

Показания за употреба

  • синузит;
  • симптоматична терапия на ринит (хрема) от инфекциозно-възпалителна и / или алергична етиология;
  • сенна хрема;
  • eustachitis.

Противопоказания

  • атрофичен ринит;
  • едновременна употреба на инхибитори на моноаминооксидазата (МАО) и в рамките на 14 дни след тяхното отменяне;
  • възраст до 6 години;
  • индивидуална непоносимост към компонентите на лекарството.

Според инструкциите, Afrin се препоръчва да се използва с повишено внимание при заболявания на коронарните артерии, хронична сърдечна недостатъчност, аритмии, артериална хипертония, тежка атеросклероза, захарен диабет, хипертиреоидизъм, тиреотоксикоза, хронична бъбречна недостатъчност, хиперплазия на простатата с клинични симптоми, глаукома със затваряне на ъгъл.

По време на бременност и кърмене Afrin трябва да се използва само след като лекар внимателно оцени рисковете и ползите от употребата, при условие че потенциалната заплаха за плода или бебето е по-ниска от очакваната полза от терапията за майката.

Инструкции за употреба на Afrin: метод и дозировка

Спрей Африн се използва интраназално, чрез инжектиране в носния проход.

Съдържанието на бутилката трябва да се разклаща енергично преди всяка употреба..

След отваряне на опаковката се препоръчва първото приложение след калибрирането на спрея, за да направите това, натиснете няколко пъти пръскащата глава.

Препоръчителна доза: 2-3 впръсквания във всеки носен проход 2 пъти на ден, след 10-12 часа. Възрастните могат да се използват 3 пъти на ден.

Не превишавайте дозата Африн и честотата на употреба.

Странични ефекти

  • локални реакции: парене и сухота на лигавицата на носната кухина с преходен характер, кихане, сухота в устата и гърлото; на фона на продължителната терапия - тахифилаксия, реактивна хиперемия, дразнене, атрофия на носната лигавица;
  • други: гадене, повишено кръвно налягане (ВР), сърцебиене, главоболие, виене на свят, повишена тревожност, нарушения на съня, безсъние.

свръх доза

При значително предозиране на Африн спрей или случайно перорално приложение са възможни следните отрицателни прояви: повишено кръвно налягане, аритмия, тахикардия, психични разстройства, цианоза, задух, треска, гадене, повръщане, депресия на ЦНС (понижено кръвно налягане, сънливост, брадикардия, понижена телесна температура и др. спиране на дишането и кома).

При поява на такива симптоми се предписва симптоматична терапия. В случай на прием на Afrin вътре, се препоръчва промиване на стомаха и прием на активен въглен.

специални инструкции

Дългосрочната (повече от 7 дни) употреба на Afrin може да възобнови симптомите на назална конгестия, поради което при липса на желания терапевтичен ефект след 5 дни терапия е необходимо да се консултирате с лекар относно целесъобразността на по-нататъшното използване на спрея.

Избягвайте контакт с Afrin върху лигавицата на очите.

Прилагането на спрея в препоръчания режим на дозиране не влияе върху способността на пациента да управлява превозни средства и механизми. Но като се има предвид възможността за развитие на замаяност и други нежелани ефекти от системен характер, трябва да сте внимателни и да се въздържате от работа за период на неразположение, чието изпълнение изисква концентрация на вниманието и висока скорост на психомоторни реакции.

Лекарствени взаимодействия

Едновременна употреба с МАО инхибитори (и в рамките на 14 дни след отмяната им), трицикличните антидепресанти предизвикват повишаване на кръвното налягане.

Африн намалява скоростта на абсорбция на локалните анестетици, удължавайки периода им на действие.

Едновременната терапия с други вазоконстрикторни лекарства увеличава вероятността от нежелани ефекти.

Аналози

Условия за съхранение

Да се ​​съхранява при температура до 25 ° C. Дръжте далеч от деца.

Срок на годност - 2 години.

Условия за отпускане от аптеките

Предлага се без рецепта.

Отзиви за Afrin

В момента има както положителни, така и отрицателни отзиви за Afrin, чийто процент е 70% до 30%. Лекарството помогна на много пациенти, така че те отбелязват неговата висока ефективност и скорост на действие. Те обаче често съобщават за по-кратка продължителност на терапевтичното действие, отколкото е посочено в инструкциите..

Други пациенти се оплакват от липсата на облекчение от болезненото състояние или появата на странични ефекти по време на лечението (сърцебиене, главоболие, парене или сухота на носната лигавица и др.). Предполага се, че такива състояния се обясняват с личната чувствителност към лекарството и / или противопоказанията, които не са установени навреме за неговата употреба..

Цената на Afrin в аптеките

Приблизителната цена за Afrin е 185-234 рубли (за бутилка от 15 ml).

Afrin: цени в онлайн аптеките

Африн овлажняващ 0,05% спрей за нос 15 мл 1 бр.

Отзиви Африн овлажняващ

Afrin 0,05% спрей за нос 15 ml 1 бр.

Afrin extro 0,05% спрей за нос 15 ml 1 бр.

Мнения Afrin Extro

Afrin Pure Sea почистващ препарат за нос спрей за нос 75 ​​ml 1 брой.

Afrin Pure Sea лек за назална конгестия спрей за нос 75 ​​ml 1 брой.

Африн спрей за нос. 0,05% 15мл

Afrin Хидратиращ спрей за нос. 0,05% 15мл

Afrin Pure Sea за деца 285 дози спрей за нос дозиран [за деца] 20 ml 1 бр.

Afrin Extra спрей за нос. 0,05% 15мл

Образование: Държавен медицински университет в Ростов, специалност "Обща медицина".

Информацията за лекарството е обобщена, предоставя се само за информационни цели и не замества официалните инструкции. Самолечението е опасно за здравето!

Когато любовниците се целуват, всеки от тях губи 6,4 калории в минута, но обменят почти 300 различни вида бактерии..

Известното лекарство "Виагра" първоначално е разработено за лечение на артериална хипертония.

Левите хора имат по-кратка продължителност на живота от десничарите.

Зъболекарите се появяват сравнително наскоро. Още през 19 век изваждането на лоши зъби беше част от задълженията на обикновен фризьор..

При редовно посещение на солариума шансът да получите рак на кожата се увеличава с 60%.

Някога се смяташе, че прозяването обогатява тялото с кислород. Това мнение обаче беше опровергано. Учените са доказали, че прозявайки се, човек охлажда мозъка и подобрява работата му.

Усмивката само два пъти на ден може да понижи кръвното налягане и да намали риска от инфаркти и инсулти..

Много от лекарствата първоначално се продават като лекарства. Хероинът например първоначално е бил пуснат на пазара като лекарство за кашлица за деца. А кокаинът се препоръчваше от лекарите като анестезия и като средство за повишаване на издръжливостта..

Повече от 500 милиона долара годишно се изразходват за лекарства срещу алергии само в Съединените щати. Все още ли вярвате, че ще се намери начин за окончателно побеждаване на алергиите??

Лекарството за кашлица "Terpinkod" е един от най-продаваните, изобщо не заради лечебните си свойства.

Четири филийки тъмен шоколад съдържат около двеста калории. Така че, ако не искате да се оправите, по-добре е да не ядете повече от две филийки на ден..

Учени от Оксфордския университет проведоха редица изследвания, по време на които стигнаха до извода, че вегетарианството може да бъде вредно за човешкия мозък, тъй като води до намаляване на неговата маса. Затова учените препоръчват да не изключвате напълно рибата и месото от вашата диета..

Хората, които са свикнали да закусват редовно, е много по-малко вероятно да затлъстяват..

Човешките кости са четири пъти по-здрави от бетона.

Всеки човек има не само уникални пръстови отпечатъци, но и език.

Около половината жени по време на менопаузата или перименопаузата изпитват различни неприятни симптоми - горещи вълни, нощно изпотяване, безсъние,.

Afrin: инструкция за употреба

Инструкции за употреба на Afrin

Африн е вазоконстриктор за интраназална употреба..

Основната активна съставка на лекарството е оксиметазолин, който принадлежи към алфа-адренергичните агонисти.

Форма за освобождаване на лекарството

Африн се предлага под формата на спрей, предназначен за интраназална употреба. Лекарството се предлага в пластмасови бутилки с обем 15 и 20 ml 0,1% (за възрастни) и 0,05% (дозировка за деца), опаковани в картонена кутия.

Фармакологични действия на лекарството

Лекарството, когато попадне върху носната лигавица, насърчава вазоконстрикция и елиминира оток на лигавицата. Подобрява носното дишане и намалява притока на кръв към венозните съдове на носната кухина. Терапевтичният ефект се наблюдава в рамките на 5-10 минути след инстилация на лекарството и запазва продължителността му в продължение на 7 часа.

Като част от комплексната терапия, това лекарство може да се използва като вазоконстрикторно лекарство при възпалителни процеси на евстахиевата тръба и средното ухо. Оксиметазолин, който е част от спрея Африн, помага за намаляване на отока около отвора на евстахиевата тръба и намаляване на синдрома на болка, причинен от възпалителния процес.

Също така, активното вещество на лекарството Afrin допринася за известно изсушаване на лигавицата на носните проходи и намаляване на секрецията на слуз.

Показания за употребата на лекарството

Основните показания за употребата на африн спрей са следните условия:

  • Остри възпалителни процеси на носната лигавица, придружени от подуване на носните проходи, затруднено носно дишане, отделяне на голямо количество слуз - възпалителните процеси могат да бъдат причинени както от вирусен характер, така и от алергични реакции (алергичен ринит);
  • Вазомоторен ринит;
  • Евстахит отит като част от комплексната терапия;
  • Необходимостта от стесняване на лигавиците на носната кухина за диагностични цели, например по време на риноскопия.

Противопоказания за употреба

Спрей Африн има редица сериозни противопоказания. Те включват:

  • Индивидуална непоносимост към оксиметазолин;
  • Алергични реакции към лекарства от групата на алфа-адренергичните агонисти;
  • Глаукома на окото за затваряне на окото;
  • Атрофични възпалителни процеси в носната кухина;
  • Нарушения на сърдечния ритъм, сърдечна недостатъчност;
  • Високо кръвно налягане;
  • Нарушения на щитовидната жлеза;
  • Деца под 6 години;
  • Атеросклеротични отлагания по стените на големи кръвоносни съдове.

Употреба на лекарството по време на бременност и кърмене

Много от бъдещите майки са диагностицирани със състояние като ринит на бременността. Подуването и запушването на носа в повечето случаи не са свързани с вирусна инфекция или алергични реакции. Хрема и затруднено носно дишане при бъдещи майки се дължи на сериозна хормонална промяна и скоро след раждането на дете всички неприятни симптоми отминават сами, без никаква медицинска намеса. Използването на вазоконстрикторни капки за нос по време на бременност не се препоръчва във всеки триместър, тъй като това може да повлияе негативно на развитието на плода. Изглежда как капки за нос могат да повлияят на матката, но връзката е огромна. Оксиметазолин след контакт с носната лигавица се абсорбира бързо и в значителни количества навлиза в кръвта. Вазоконстрикторният ефект се простира не само върху носните съдове, но и върху съдовете на плацентата! При честа и неконтролирана употреба на лекарството тялото развива бързо пристрастяване към оксиметазолин, което е придружено от необходимостта от увеличаване на дозата на спрея всеки път, за да се постигне желания терапевтичен ефект. Използването на спрей за нос Afrin по време на бременност води до често стесняване на кръвоносните съдове в плацентата, което води до липса на кислород към плода. Това от своя страна може да доведе до вътрематочно забавяне на растежа и други сериозни отклонения..

Преди да вземете спрея Африн, бъдещата майка определено трябва да се консултира с лекар. За да улесни носното дишане и да намали подуването на носната лигавица, лекарят вероятно ще избере алтернативно лекарство, което няма да бъде толкова агресивно за плода..

Употребата на лекарството в периода на кърмене е възможна само при сериозни индикации под строгия надзор на лекар.

Странични ефекти

В повечето случаи лекарството Afrin се понася добре от пациентите, но при продължителна употреба и независимо надвишаващи дозите, посочени в инструкциите, пациентът има висок риск от странични ефекти:

  • Изгаряне в носа и силна сухота на лигавиците;
  • сънливост;
  • Психомоторна възбуда;
  • Тревожност или апатия;
  • Повишено кръвно и вътреочно налягане;
  • Cardiopalmus;
  • Главоболие и виене на свят;
  • Болки в гърлото, кихане;
  • Подуване на носната лигавица и нейната атрофия при достатъчно продължителна употреба на лекарството.

Ако се появят такива нежелани реакции, спреят трябва да се спре незабавно и да се консултира с лекар.!

Начин на приложение на лекарството и дозировка

Afrin е показан за интраназална употреба. Възрастни и юноши се предписват 2 инжекции на лекарството два пъти на ден. Деца над 6 години се препоръчва да се пръска по 1 спрей във всяка ноздра 1-2 пъти на ден, в зависимост от тежестта на симптомите на ринорея и ринит. Продължителността на курса на лечение се определя от лекаря, но не трябва да надвишава 5 дни, тъй като в този случай пациентът развива пристрастяване към оксиметазолин и намаляване на терапевтичния ефект на спрея. Ако след 5 дни симптомите на заболяването не са преминали, тогава на пациентите се предписва алтернативно лечение на основната друга активна съставка, за да се предотврати предозиране и пристрастяване към Afrin.

Предозиране с лекарства

Сред пациентите случаите на предозиране на Afrin са редки. По правило това се случва след значително превишаване на посочените дози или случайно поглъщане на лекарството. Предозирането на лекарството се изразява със следните симптоми:

  • Гадене и повръщане;
  • Цианоза на кожата и лигавиците на устната кухина;
  • Стесняване на зениците;
  • Повишена телесна температура;
  • Повишени показатели за кръвно налягане;
  • Симптоми на съдова недостатъчност - внезапна замаяност, до загуба на съзнание;
  • Нарушения на дихателната функция;
  • Депресия на централната нервна система или обратно, прекомерна възбудимост;
  • Белодробен оток;
  • Нарушение на сърдечния ритъм, придружено от тахикардия или брадикардия;
  • В тежки случаи може да настъпи кома или сърдечен арест.

Ако се появи поне един от симптомите на предозиране, пациентът трябва незабавно да се консултира с лекар! Лечението е симптоматично, пациентът се промива със стомах, дава му се да приема активен въглен или друг сорбент.

Взаимодействие с други лекарствени продукти

Спрей Африн, когато се използва едновременно с локални анестетични лекарства, може да причини дългосрочния им ефект. При едновременната употреба на спрея с други лекарства от групата на алфа-адренергичните агонисти, рискът от странични ефекти се увеличава значително.

специални инструкции

Използването на лекарството в педиатричната практика за деца над 6 години увеличава абсорбцията на основната активна съставка в кръвообращението, което може да причини редица от горните странични ефекти. Ето защо, за лечение на ринит и други патологии при деца, трябва особено внимателно да наблюдавате спазването на указаната дозировка..

По време на употребата на това лекарство е възможна лека депресия на централната нервна система или забавяне на скоростта на реакцията при пациенти, което е важно да се вземе предвид за водачите на превозни средства и други пациенти, чиято работа е свързана с механизми.

Условия за съхранение и разпространение на лекарството в аптеките

Африн спрей се предлага без рецепта без рецепта. След отваряне на бутилката лекарството трябва да се използва в рамките на 6 месеца, след което спреят трябва да бъде изхвърлен. Съхранявайте отворената бутилка в хладилника или друго хладно тъмно място, недостъпно за деца.

Аналози на Африн

Аналози на активното вещество:

Vicks Active Sinex, Nazivin, Nazol, Nazosprey, Nesopin, Knoxprey

Аналози на фармацевтични групи:

Grippostad Rino, Galazolin, Dlyanos, Xilen, Otrivin, Naphtizin, Xymelin, Rinosprey, Tizin kylo, Sanorin, Pharmazolin.

Може ли Afrin да се използва по време на бременност?

Овлажняващите капки за нос "Afrin" се използват за деца и по време на бременност

Много експерти препоръчват новите капки за нос "Afrin" "чисто море" като безопасно и ефективно средство за локално действие при различни патологии на носните дихателни пътища. Използват се за деца и по време на бременност, тъй като съдържанието на основната активна съставка в тях е минимално. Основният принцип на техния терапевтичен ефект се основава на осмотичния ефект на морската вода върху клетъчните мембрани на лигавицата..

В този материал можете да разберете за показанията и противопоказанията за употребата на тези хидратиращи капки. Също така се считат за стандартни дозировки и принципа на фармакологично действие..

Как действат хидратиращите капки за нос Afrin?

Капките "Afrin" са бяла суспензия с цитрусов аромат, базирана на стерилна морска вода, която има способността да спира подпухналостта и да стимулира тонуса на съдовата стена на най-малките капиляри. Съставът включва съдосвиващ компонент - оксиметазолин хидрохлорид в концентрация 500 μg за всеки ml разтвор.

Хидратиращият "Afrin" съдържа глицерин в състава си и се предлага под формата на концентриран спрей. Предписва се при атрофични процеси и прекомерна сухота на носната лигавица.

В продажба се предлагат и капки за нос "Afrin" допълнително, които включват допълнителни компоненти, които засилват терапевтичния ефект. Фармакологичното действие има вазоконстриктивна ориентация на активността на основните компоненти. Поради това се елиминира подуването и отпуснатостта на лигавицата, намалява се количеството на произведената слуз. Активната съставка оксиметазолин принадлежи към групата на алфа рецепторните адреностимуланти, които привличат хормона адреналин в зоната на възпаление. Провокира стесняване на лумена на капилярите и намалява пропускливостта на съдовата стена. В резултат на това нивото на плазмения излив намалява, усещането за запушване на носа се елиминира и производството на лигавични секрети спира. Подобен ефект се наблюдава при всички параназални синуси, което позволява употребата на лекарството в комплексното лечение на синузит, фронтален синузит, сфеноидит и други видове синузити..

Това е обща идея за това как работи Afrin след напояване на лигавицата със суспензия под формата на спрей. Терапевтичните свойства се проявяват напълно както при ринит с инфекциозна (вирусна и бактериална) етиология, така и при алергичен генезис на обикновената настинка. Отличителна черта, която улеснява приложението е, че комплексът от помощни вещества не позволява състава да се стича по задната стена на ларинкса. Това значително увеличава ефективността на локалната експозиция и елиминира риска от развитие на атрофичен фарингит и ларингит..

Овлажняване се постига поради съвместното допълващо влияние на два спомагателни компонента. Това е макрогол, който има способността да абсорбира големи количества влага, а глицеролът е мазна субстанция, която покрива лигавицата с тънък слой. Той помага за премахване на дразненето, предпазва носните канали от влиянието на сух и замърсен въздух.

"Afrin" extra има допълнителни видове терапевтични ефекти:

  1. левоментолът причинява усещане за охлаждане;
  2. цинеол или екстракт от евкалипт има изразен противовъзпалителен и дезинфекционен ефект;
  3. камфор успокоява тригеминалния нерв и неговите води, които са отговорни за инервацията на носната лигавица, което намалява риска от усложнения.

Продължителността на терапевтичния ефект е най-малко 10 часа. Пациентът чувства облекчаване на симптомите след 10 минути, максималното подобрение настъпва след 50-60 минути.

Активното вещество не се абсорбира в кръвта и поради това лекарството практически няма странични ефекти.

"Африн" чисто море за деца - спасение от настинка

Можете да използвате "Африн" за деца, след като навършат 6 години в специална възрастова доза.

Показанията за употреба могат да бъдат:

  • сезонни настинки и вирусни заболявания, придружени от ринит;
  • алергичен ринит, включително в комбинация с конюнктивит;
  • syringitis;
  • вазомоторен ринит;
  • предотвратяване на настинки.

„Африн“ чисто море е истинско спасение от упорит ринит при деца с дефекти на носната преграда. Също така, лекарството може да се използва като помощно средство при лечението на аденоидит и тонзилит..

Преди употреба е необходимо да се освободят носните канали от лигавичните секрети. За да направите това, можете да помолите детето си да издуха носа си или да изплакне носа му с чиста вода. След това, като държите главата изправена, направете две инжекции във всеки носен проход. Ефектът може да се появи след 2-3 минути. Препоръчително е този път да не клатите главата си, да не я накланяте, не приемайте течност и храна.

Три правила за използване на капки "Afrin"

Не се препоръчва употребата на това лекарство повече от 5 дни..

Развива се резистентност и имунитет на лигавичните клетки. Ефектът от лечението се губи, хремата се връща.

Не комбинирайте лекарството с други вазоконстрикторни капки за нос..

Страничните ефекти могат да се развият под формата на повишена сухота на носната лигавица, главоболие, замаяност, повишено кръвно налягане.

В случай на алергии, лечението с антихистамини трябва да бъде допълнено.

Комбинираното действие бързо премахва симптомите на алергичен ринит и дава дългосрочен ефект.

Преди всяка употреба, разклащайте енергично бутилката, докато се получи еднаква структура на суспензията. Може да се прилага само интраназално, други методи за употреба на лекарството са строго забранени. Не използвайте капки повече от 2 пъти на ден. Тази сума е напълно достатъчна за тяхното ефективно действие..

Колкото по-често пръскате, толкова по-бързо ще се развие устойчивостта и те вече няма да имат лечебен ефект..

Може ли Afrin да се използва по време на бременност и кърмене?

За съжаление производителят не дава ясна индикация дали капки Африн могат да се използват по време на бременност и по време на кърмене на бебето. Ако разчитаме на фармакологичните свойства на лекарството, тогава по време на клинични изпитвания асимилацията и циркулацията на активните компоненти в кръвта никога не са били разкрити. Оксиметазолин също не е открит в кърмата..

Съответно е невъзможно да се забрани употребата на лекарството по време на бременност и кърмене, но трябва да се предупреждава, че терапията трябва да се провежда под постоянно наблюдение на лекар. При наличие на токсикоза, прееклампсия и признаци на бъбречна недостатъчност (оток, протеин в урината), такова лечение трябва да се изостави.

Противопоказания за употребата на "Afrin" и странични ефекти

По време на практическата употреба на лекарството страничните ефекти практически не се регистрират. Честотата на тяхното развитие е по-малко от 1% от общия обем случаи на рецепта.

Следните ефекти не са изключени:

  • парене и друг дискомфорт в носа;
  • насилствено кихане;
  • усещане за сухота в устата и гърлото, жажда;
  • зачервяване на кожата около носа;
  • повишено кръвно налягане;
  • повишена сърдечна честота до 90-100 удара в минута;
  • проблеми със заспиването вечер;
  • главоболие с пулсиращ характер с натиск върху очните ябълки.

При неправилна продължителна употреба могат да се развият атрофични процеси в носа и устната кухина..

Противопоказанията за "Afrin" включват атрофичен хроничен ринит, едновременно лечение на болестта на Паркинсон, деца под 6 години, индивидуална непоносимост.

Ако имате въпроси към вашия лекар, моля, попитайте ги на страницата за консултации. За да направите това, кликнете върху бутона:

Въпрос: Какви лекарства за обикновена настинка могат да се приемат по време на бременност?

Какви лекарства за обикновена настинка могат да се използват по време на бременност?

В момента има голям брой лекарства, предназначени да облекчат обикновената настинка в случай на настинки. Тези лекарства се наричат ​​деконгестанти и се предлагат в различни лекарствени форми - капки, спрейове и кремове за вкарване в носните проходи, инхалации за устата или ефервесцентни таблетки за перорален разтвор. По време на бременност се препоръчва използването на деконгестанти само в назални лекарствени форми (за прилагане в носните проходи). Не трябва да използвате сложни препарати за перорално приложение (таблетки, прахове, капсули и др.), Тъй като те могат да имат неблагоприятен ефект върху плода и хода на бременността.

Най-безопасните за бременните жени са местните деконгестанти за въвеждане в носните проходи, които съдържат псевдоефедрин, фенилефрин, ксилометазолин или оксиметазолин като активни компоненти. От тези лекарства най-рядко се използват псевдоефедрин, тъй като те имат голям брой странични ефекти, които са трудни за бременни жени. Най-добрите ефекти имат онези с фенилефрин, които се предлагат в различни лекарствени форми, като спрейове за нос или капки за нос, и комбинирани перорални средства. Бременните жени трябва да се стремят да използват само спрейове, капки и други лекарствени форми за въвеждане в носните проходи. Препоръчва се да се избягват комбинирани орални средства. Понастоящем бременните могат да използват следните лекарства против настинка с фенилефрин:

Горните продукти имат добър ефект и са безопасни за бременни жени. В допълнение, по време на бременност могат да се използват следните лекарства на базата на ксилометазолин:

  • Galazolin;
  • Grippostad Reno;
  • За нос;
  • Influrin;
  • Xilen;
  • Ксилометазолин;
  • Xymelin;
  • Nosolin;
  • Otrivin;
  • Rinonorm;
  • Rhinorus;
  • Rinostop;
  • Sialor;
  • Suprima-Noz;
  • Snoop;
  • Rhinomaris;
  • Тизин ксило;
  • Pharmazoline;
  • Евказолин Аква;
  • Espazolin.

Сред лекарствата на базата на оксиметазолин понастоящем на вътрешния пазар се предлагат следните назални средства, които са одобрени за употреба при бременни жени:

  • Afrin;
  • Vicks Active Sinex;
  • Nazivin;
  • Nazol;
  • Nazospray;
  • Nesopin;
  • Knoxprey;
  • Оксиметазолин;
  • Sanorin.

Всички горепосочени деконгестанти са безопасни за бременни жени. Въпреки това лекарите препоръчват да се въздържат от използване на каквито и да било лекарства срещу обикновената настинка през първия триместър на бременността. Започвайки от втория триместър на бременността, можете спокойно да използвате цитираните средства за настинка.

Може ли Afrin да се използва по време на бременност?

Бременността е опасно време, тъй като имунитетът намалява и е много трудно да се намери подходящото лекарство, което няма да навреди на плода..

Понякога можете да намерите препоръки да използвате Afrin капки или спрей за лечение на настинка. Но възможно ли е Африн по време на бременност? Нека се опитаме да го разберем.

Африн препарати

Под марката Afrin се произвеждат няколко различни лекарства и всяко от тях трябва да се разглежда отделно..

За лечение на хрема и премахване на отоци се използва вазоконстриктор спрей Afrin, а Afrin Pure Sea се използва за изплакване на носа и овлажняване на лигавицата..

Важно! Тези два средства имат различни активни съставки, което означава, че показанията и противопоказанията също са различни..

Вазоконстриктор спрей

Активната съставка на това лекарство е оксиметазолин, адренергичен агонист, който се свързва с алфа рецептори и привлича адреналин към това място. А той от своя страна насърчава вазоконстрикция, облекчава подпухналостта, отървавайки се от назална конгестия..

Забележка! Оксиметазолин практически не се абсорбира в кръвта, когато се прилага назално.

Afrin се използва за лечение на ринит с много различно естество:

Включително се използва като част от комплексното лечение на синузит, фронтален синузит и други синузити, възпаления на евстахиевата тръба и други подобни заболявания.

Важно! Африн не трябва да лекува атрофичен ринит.

И това не е единственото противопоказание. Не трябва да се използва заедно с други вазоконстрикторни лекарства и докато приемате MOA инхибитори. В допълнение, не се препоръчва за лечение на деца под 6 години..

Хората, страдащи от заболявания на сърдечно-съдовата система, трябва да използват спрея с изключително внимание..

Не забравяйте за възможните странични ефекти. Те са изключително редки и въпреки това не бива да ги отписвате. Африн може да причини високо кръвно налягане и подобни симптоми. Освен това може да се появи сухота в устата и носната кухина..

Важно! При продължителна употреба е възможна атрофия на лигавицата.

Основната и най-важна характеристика на Afrin е, че благодарение на допълнителните вещества, които съдържа, когато влезе в тялото, спреят се сгъстява и се установява по стените на носа и не се оттича в гърлото, както много други лекарства.

Африн по време на бременност: инструкции за употреба

Възможно ли е изобщо да се използва по време на бременност? Според инструкциите не е препоръчително да използвате този спрей за бременни жени, но е възможно.

В случай, че рискът от употребата на лекарството е по-нисък от риска от диагностицирано заболяване.

От една страна, както си спомняте, това лекарство не се абсорбира в кръвообращението и ако все пак проникне в млякото на кърмеща жена, то в количества, които не позволяват определяне на приема..

От друга страна, лекарството не е тествано на бременни и кърмещи жени и деца и следователно е невъзможно да се каже със сигурност какъв ефект ще има върху незрелите организми..

Важно! Особено опасно е да се използва в началния етап на бременността, но дори и в 3-ти и 2-ри триместър, Afrin може да се използва само по указание на лекар..

Според инструкциите, деца над 6 години и възрастни трябва да го приемат с две до три впръсквания във всяка ноздра. И това трябва да се прави не повече от веднъж на всеки 10-12 часа..

Африн Чисто море

За разлика от предишното лекарство, Afrin Clean Sea е показан дори за деца от 2-седмична възраст, тъй като съдържа само пречистен разтвор на морска вода.

Това лекарство е предназначено да овлажнява лигавицата и да изплакне носа и да се отърве от излишната слуз.

Например, преди да използвате други лекарства.

Afrin Pure Sea се предлага под две форми: под формата на спрей за деца от две години и възрастни и капки за деца под две години, които не могат да се напръскват. Въпреки това възрастните могат да използват и капки, ако е по-удобно за тях..

Естествено, Afrin Clean Sea може да се използва по време на бременност. Все пак, за всеки случай, все пак си струва предварително да се консултирате с лекар..

Забележка! Тъй като Чистото море е само морска вода, честотата на приложение на лекарството не е ограничена от нищо..

Така че, ако трябва да изплакнете носа си, да се отървете от излишната слуз или да овлажните лигавицата, тогава можете безопасно да използвате спрей или капки Afrin по време на бременност.

Светлана: „Други вазоконстрикторни лекарства не ми помогнаха, защото течеха по гърлото ми, затова използвах Африн по време на бременност. Много помогна, веднага стана лесно да дишаме ".

Оксана: „Носът ми е запушен почти постоянно вече няколко години. На фона на бременността това състояние се влоши. При първата бременност Нафтизин капе, през втората лекарят предписва Африн. Усетих резултата веднага, носът ми започна да диша. Страхувах се, че лекарството ще навреди на бебето, но лекарят каза, че дишането е още по-лошо “..

Популярни Категории

Киста В Носа

Загуба На Обонянието